#Україна починається з тебе, пам’ятай!

Національна наукова сільськогосподарська бібліотека

Національної академії аграрних наук України

  • V-й науково-практичнія конференція НАУКОВО-ІННОВАЦІЙНИЙ РОЗВИТОК АГРОВИРОБНИЦТВА ЯК ЗАПОРУКА ПРОДОВОЛЬЧОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ: ВЧОРА, СЬОГОДНІ, ЗАВТРА
  • Національна наукова сільськогосподарська бібліотека
Напишіть нам
Надіслати
Ваш запис успішно надіслано!
Виставки Дивитись усі
Наукова діяльність
Видавнича діяльність

«Є тільки одна дійсно невичерпна скарбниця це велика бібліотека»

П'єр Буаст

 

Національна наукова сільськогосподарська бібліотека Національної академії аграрних наук України (ННСГБ НААН) – спеціальна бібліотека, яка поєднуючи функції, завдання і напрями академічної та загальнодержавної галузевої бібліотеки, в питаннях теорії й практики реалізовує державну програму підвищення ефективності інформаційно-бібліотечного й наукового забезпечення вітчизняного агропромислового виробництва з постійним прагненням довершеності, враховуючи, що сільське господарство – найважливіша галузь народного господарства, а аграрна наука – фундамент аграрного виробництва, що потребує постійного науково-освітнього забезпечення. Це офіційно визнаний науково-методичний центр для бібліотек

Унікальність її полягає у тому, що ННСГБ НААН єдина в державі спеціалізована бібліотека.

Головна мета бібліотеки – створення єдиного інформаційного простору та інтеграція у світовий інформаційний простір.

Місія Бібліотеки:

–  максимально повне формування бібліотечних фондів, забезпечення належної збереженості документів з питань АПК й доступ до них незалежно від часового та географічного простору;

–  створення національного галузевого інформаційного простору;

–  інтеграція національної галузевої інформації у світовий інформаційний простір;

–  організація високопрофесійного інформаційно-бібліографічного обслуговування користувачів; 

–  перетворення бібліотеки у клієнтоорієнтовану та сервісну систему.

Візія

– подолання меж і бар'єрів на шляху доступу до інформації і її доставки користувачам;

– повнота, точність і оперативність задоволення інформаційних, професійних, виробничих потреб користувачів /клієнтів.

Наукова складова і підготовка наукових кадрів

– підготовка висококваліфікованих наукових кадрів, здатних на належному рівні здійснювати наукові дослідження з історії науки й техніки через вивчення сучасної наукової методології, дослідницьких методик і набутті вмінь їхнього застосування у професійній діяльності історика науки. 

– підвищувати потенційні можливості викладацького складу, передусім, з історії сільськогосподарської та природничої науки.

Цінності

– розцінюємо інформаційні ресурси ННСГБ НААН як національні скарби і працюємо над їх поповненням і доступністю;

– впевнені, що доступ до глобальної інформації неминуче зумовить прогрес в АПК країни.

– надаємо інформаційні послуги тільки відмінної якості і вимогливо підходимо до досягнення міжнародних стандартів інформаційного сервісу;

– цінуємо партнерство і кооперацію, спрямовані на досягнення доступу до інформації без меж;

– до інформації відносимося неупереджено;

– покладаємося на професійну і моральну цінність кожного співробітника бібліотеки і вітаємо його унікальність;

– позитивно оцінюємо відкритість і кооперацію як окремих фахівців так і професійних груп усередині бібліотеки та в інформаційному співтоваристві, вважаючи себе членами однієї команди;

– віримо в надійність і еволюцію бібліотеки заради виконання нашої місії.

ННСГБ НААН сьогодні – це:

– гарант збереження розвитку культурної спадщини, відкрита, цілеспрямована бібліотека; 

– сучасний інформаційний центр з потужним творчим потенціалом, що об'єднує працівників різних спеціальностей для вирішення загального завдання – забезпечення потреб користувачів інформацією. Лідирує в застосуванні нових інформаційних технологій, шукає додаткові можливості отримання, доставки інформації й постійному процесі еволюції;

– авторитетний центр з інноваційними бібліотечними технологіями, новітніми формами обслуговування, різноманітними інноваційними послугами;

– динамічний сучасний науково-освітній центр, ресурсний потенціал якого відповідає завданням високого рівня підготовки фахівців для аграрної галузі;

– інформаційна база для проведення фундаментальних і прикладних науково-дослідних робіт, проєктів;

– методичний центр для наукових сільськогосподарських бібліотек.

 

Екскурс в історію бібліотеки

Предтечею сучасної бібліотеки являється бібліотека Генерального секретаріату (Міністерства) земельних справ Української Центральної Ради, заснована у 1917р. з фондом 1007 одиниць зберігання. Від початку функціонування її діяльність спрямовувалася на вирішення двох основних завдань: 1) як краще використати існуючі наукові здобутки для подальшого розвитку сільського господарства України; 2) яким чином швидко і ґрунтовно розвинути в Україні маловивчені науки, що повинні дати максимальні результати. Відтоді діяльність бібліотеки  у цьому напрямі не змінюється.

Якісно новим етапом у діяльності установи ознаменувався 1972 р., коли, на той час, Центральна наукова сільськогосподарська бібліотека Південного відділення Всесоюзної академії сільськогосподарських наук ім. Леніна переїздить з м. Харкова до Києва. На цей період остаточно сформувалися основні напрями бібліотечно-бібліографічної, інформаційної, масової, науково-методичної й науково-дослідної роботи, активізувалася міжбібліотечна кооперація і координація.

Еволюціонуючи установа пройшла складний шлях у становленні та діяльності. До 2003 р. неодноразово змінювалися назва й підпорядкування бібліотеки, а наприкінці 2012 р. Указом Президента України № 700/2012 від 14.12.2012р. отримала статус національної. 

Бібліотека як науково-дослідна установа категорії «А» працює над розв’язанням фундаментальних і прикладних завдань спрямованих на подальший розвиток сільського господарства, інформаційно-бібліотечної справи та вітчизняної історії науки і техніки. Вона є співвиконавцем програм наукових досліджень НААН.

У книжкових колекціях бібліотеки зосереджена основна частина інтелектуального потенціалу українського народу – надбання сільськогосподарської науки і практики агропромислового виробництва. Користувачами є парламентарії й урядовці, науковці і фахівці, професорсько-викладацький склад закладів освіти та студентський контингент, фермери та інші землекористувачі і землевласники, бізнесмени. Установа з 1975 р. є галузевим депозитарієм сільськогосподарської та лісотехнічної літератури. Цю функцію забезпечують 70 співробітників, з яких 9 докторів та 21 кандидат наук. Виконання своїх делегованих повноважень здійснюється відповідно до трьох Законів України: «Про бібліотеки та бібліотечну справу», «Про наукову та науково-технічну діяльність» та «Про вищу освіту».

На сьогоднішній день ННСГБ НААН – потужний науково-інформаційний центр з формування галузевого сегмента аграрних питань як складова структури, що створюють інформаційне середовище розвитку українського суспільства із понад мільйонним документно-інформаційним потенціалом. Важливе місце відводиться двом колекціям: 1) «Фонд видань, випущених у XIX столітті з сільськогосподарської тематики ННСГБ» (10 300 прим.) і 2) «Колекції наукових видань 1901–1917 років із фондів ННСГБ НААН» (32 983), які за Розпорядженням уряду України віднесені до категорії національного надбання. Серед них фундаментальні видання з природничих, сільськогосподарських, лісотехнічних наук, довідники та енциклопедії, альбоми, атласи, зібрання періодики, що того часу видавали в Російській імперії, на території сучасної України, Польщі, Німеччині, Франції, Чехії, Італії, США, Англії. Ці унікальні об'єкти є надзвичайно важливим джерелом для дослідження зародження, становлення та розвитку аґрарної науки та суспільства загалом. 

Проводиться комплексна робота з виокремлення та опрацювання цінних і рідкісних видань та їх оцифрування. 

У рамках виконання делегованих функцій національної бібліотеки й методичного центру розробляються галузеві інструктивно-методичні та регламентуючі документи, які доводяться мережі для користування через друк у випусках «Бюлетеня ННСГБ НААН» й окремими посібниками. Готуються науково-аналітичні огляди звітів про роботу бібліотек установ мережі НААН і Міністерства аграрної політики та продовольства України, рекомендації щодо поліпшення інформаційно-бібліотечної роботи на допомогу сільськогосподарським бібліотекам мережі при обслуговування фахівців аграрної галузі тощо. 

Щорічно проводяться курси підвищення кваліфікації бібліотечних працівників наукових сільськогосподарських бібліотек мережі.

Для задоволення бібліотечно-інформаційних потреб користувачів застосовуються інноваційні форми організаційно-інформаційної роботи.

На сьогоднішній день інноваційна діяльність бібліотеки полягає у зміні технології обслуговування користувачів (застосування технології штрих-кодування бібліотечних документів, введення електронного читацького квитка); впровадженні електронної книговидачі; створенні електронних баз даних, розширенні комплексу бібліотечних послуг тощо. 

У цьому напрямі ННСГБ НААН активно співпрацює з науковими бібліотеками галузевих науково-дослідних установ і освітніх закладів системи НААН та Міністерства освіти і науки України через започаткування корпоративних проєктів.

Важливим інноваційним напрямом діяльності ННСГБ НААН є забезпечення доступу користувачів до повнотекстових електронних документів аграрної та суміжних тематик світового інформаційного потоку. Бібліотека спрямовує своїх користувачів використовувати електронні світові інформаційні ресурси, забезпечуючи доступ до міжнародних баз наукової інформації Scopus та Web of Science.

При установі функціонує Інститут історії аграрної науки, освіти та техніки, що є а сьогодні єдиним на пострадянському просторі такого типу. У 2001 р. він був створений як Центр історії аграрної науки, а з 21.08.2013 р. реорганізувався в Інститут. Головною метою його появи було проведення низки комплексних галузевих наукових досліджень, зокрема йдеться про історико-науковий аналіз зародження, становлення та розвитку сільськогосподарської дослідної справи в Україні у контексті еволюції світової галузевої думки. При ньому готуються й видаються монографії, збірники історичних наукових документів, науково-допоміжні ретроспективні бібліографічні покажчики з проблем сільського господарства, галузевої історії, які виходять у 13-ти серіях: «Академіки Національної академії аграрних наук України»; «Біобібліографія вчених-аграріїв України», «Аграрна наука України в особах, документах, бібліографії» тощо. 

Працює аспірантура та докторантура, де готуються спеціалісти вищої кваліфікації за спеціальністю 07.00.07 – історія науки і техніки. Щорічно проводяться курси з підвищення кваліфікації бібліотечних працівників наукових сільськогосподарських бібліотек методично підпорядкованої мережі.

ННСГБ НААН готує і видає наукові видання загальнодержавного значення, зокрема реферативний журнал «Агропромисловий комплекс України», (Режим доступу: https://dnsgb.com.ua/diyalnist/vidavnicha-diyalnist/referativnij-zhurnal/ електронний науково-фаховий збірник «Історія науки і біографістика» (Режим доступу: http://inb.dnsgb.com.ua, Бюлетень ННСГБ НААН (Режим доступу: https://dnsgb.com.ua/diyalnist/vidavnicha-diyalnist/byuleten-nnsgb-naan/) , який містить рекомендації щодо поліпшення інформаційно-бібліотечного обслуговування фахівців аграрної галузі, офіційні, науково-методичні матеріали на допомогу бібліотечним фахівцям аграрної галузі. 

Бібліотечна установа тісно співпрацює з профільними інформаційними установами багатьох провідних країн світу, дипломатичними представництвами зарубіжних країн і міжнародних організацій, акредитованих в Україні, провідними бібліотеками України тощо.

На Інтернет-сайті установи за посиланням http://dnsgb.com.ua висвітлюється багатогранна діяльність установи, послуги та ресурси, які доступні користувачам в режимі 24/7. 

Читати більше