Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виставки

Колекція прижиттєвих видань видатного ґрунтознавця В. В. Докучаєва

(до 130-річчя виходу в світ «Русский чернозем»)

 

В. В. Докучаєв (17.02.1846-26.10.1903) – великий вчений зі світовим ім’ям, засновник російської школи генетичного ґрунтознавства. Його історична заслуга полягає в тому, що він генезис ґрунтів поставив в основу своїх досліджень і створив нове вчення про ґрунт як природно-історичне тіло, яке формується під впливом п’яти природних факторів: клімату, материнських гірських порід, рослинних і тваринних організмів, рельєфу та висоти місцевості і ґрунтового, а частково й геологічного віку країни.

В. В. Докучаєв (17.02.1846-26.10.1903), зразок почерку та підпис вченого  

 

 

 

Початок генетичного ґрунтознавства як науки приурочують до появи в світі у 1883 році його знаменитої монографії «Русский чернозем».

Ця робота була написана у вигляді докторської дисертації. У цій монографії детально розглянуті: область розповсюдження, спосіб походження, хімічний склад чорнозему, принципи класифікації та методи досліджень цього ґрунту. Докучаєв перший, на основі систематичного дослідження всієї чорноземної смуги Росії, зробив схематичну карту окремих її районів.

 

 

 

 

 

 

Схематична карта чорноземної смуги Європейської Росії, складена В. Докучаєвим

 

За роботу «Русский чернозем» Докучаєв був удостоєний Санкт-Петербурзьким університетом ступеня доктора мінералогії та геогнозії, від Вільного економічного товариства отримав особливу подяку, а від Імператорської академії наук – повну Макаріївську премію.  

Серед прижиттєвих видань В. В. Докучаєва у «Фонді» знаходяться такі праці :  

Із матеріалами виставки можна ознайомитись у «Фонді видань, випущених у XIX столітті з сільськогосподарської тематики» ННСГБ НААН (читальний зал № 2).

 

 
сайт создан компанией web студия