Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виставки

Стародруки «Фонду видань, випущених у XIX столітті з сільськогосподарської тематики, внесених до Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять національне надбання» ННСГБ НААН

Стародруки – це друковані видання, які з’явилися в період від початку друкарства і до 1830 року для вітчизняних видань і до 1800 року для іноземних видань включно.

До іноземних стародруків належить найстаріша книга «Фонду» ННСГБ НААН – ботанічний атлас з чудовими малюнками та описом рослин на латинській мові «Plantae selectee». У ньому зображені відомі і невідомі рослини, вирощувані у садах Лондона XVIII століття, які зібрав і намалював знаменитий німецький ботанік та художник Георг Діонісій Ереті.

Назви та опис рослин під малюнками написані власноруч ботанічним

художником-ілюстратором Ж. Д. Ереті.

Георг Діонісій Ереті (30 січня 1708 р. – 9 вересня 1770 р.) – німецький ботанік і ентомолог, більш відомий як видатний ботанічний ілюстратор XVIII століття, член Королівського товариства в Англії з 1757 р. Висококваліфікований і плідний художник Ереті співпрацював з такими знаменитостями, як Карл Лінней. Його оригінальні антикварні гравюри – справжній скарб з нашого минулого.

«Plantae Selectae» (1750-73) – одна з великих ботанічних іконографій, цей період в історії мистецтва називають золотою епохою європейського малюнку ботанічного саду. Це приклад співпраці трьох життєво важливих складових: чудового художника G. D. Ehret, гравюра найвищої якості J. J. Haid та освіченого і багатого покровителя, лікаря C. J. Trew.

До стародруків ННСГБ НААН належать також колекції гражданського друку. Гражданський шрифт був розроблений митрополитом Київським Петром Могилою та введений у Російській імперії Петром I у 1708-1710 роках для друку світських видань у часи першої реформи російського письма.

До стародруків «Фонду» ННСГБ НААН належать рідкісні екземпляри праць видатного російського фізика, член-корреспондента Імператорської академії наук, секретаря Вільного економічного товариства з 1828 року та цензора Санкт-Петербурзького цензурного комітету Миколи Прокоповича Щеглова «Хозяйственная ботаника, заключающая в себе описания и изображения полезных и вредных для человека растений и употребляемые в пищу человека, луговые и технологические растения» в трьох частинах, датовані 1825-1828 рр. За цю роботу М. П. Щеглов був нагороджений імператором Олександром I діамантовим перстнем.

У цьому році виповнюється 220 років з дня народження М. П. Щеглова.

Основні праці Миколи Щеглова: «Минералогия по системе Гая» (1824); «О драгоценных камнях и способах распознавания оных» (1824); «Хозяйственная ботаника» (1825), «Наставление о рафинировании сахара» (1829), «Руководство к химии» (1830), «Руководство к физике» (СПб., 1829-1830). Крім того, він був видавцем журналів: «Указатель открытий по физике, химии, естественной истории и технологии» (з 1824), в якому друкував майже виключно свої переклади, і промислової газети «Северный Муравей» (з 1830).  

Із матеріалами виставки можна ознайомитись у «Фонді видань, випущених у XIX столітті з сільськогосподарської тематики» ННСГБ НААН (читальний зал № 2).

 

 
сайт создан компанией web студия