Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виставки

205 років з дня народження видатного англійського натураліста Чарльза Дарвіна (1809-1882) – засновника еволюційної теорії

 

Чарльз Роберт Дарвін – англійський натураліст і мандрівник, одним з перших усвідомив та наочно продемонстрував, що всі види живих організмів еволюціонують у часі від спільних предків. У своїй теорії, перший розгорнутий виклад якої було опубліковано в 1859 році в книзі «Походження видів методом природного відбору, або виживання порід в боротьбі за життя», основними рушійними силами еволюції Дарвін назвав мінливість (вроджену або набуту), спадковість та природний відбір.

Існування еволюції було визнано більшістю вчених ще за життя Дарвіна, в той час як його теорія природного відбору як основне пояснення еволюції стала загальновизнаною лише в 30-х роках XX-го століття. Ідеї та відкриття Дарвіна в переробленому вигляді формують фундамент сучасної синтетичної теорії еволюції і складають основу біології, як забезпечити логічне пояснення біорізноманіття. Послідовники вчення Дарвіна розвивають напрямок еволюційної думки, що носить його ім’я (дарвінізм).

Зокрема, Дарвін продемонстрував докладні наукові докази, зібрані під час його подорожі до Південної Америки, на Галапагоські острови і в Австралію на борту корабля «Бігль» з 1831 по 1836 рік. Одночасно він спростував доктрину «створених видів», на якій грунтувалася вся біологія його епохи. Книга викликала великий інтерес вже при публікації. Перший тираж величиною 1 250 екземплярів був розкуплений в перший же день. Представлені в ній тези до цих пір є основою наукової теорії еволюції.

 

 

 

У 1868 році Дарвін опублікував свою другу працю на тему еволюції - «Зміна тварин і рослин під впливом одомашнення», до якої увійшло безліч прикладів еволюції організмів.

У 1871 році з'явилась ще одна важлива праця Дарвіна - «Походження людини і статевий відбір», де він привів аргументи на користь природного походження людини від тварин (мавпоподібних предків). У 1872 році додатково до цієї вийшла книга «Вираження відчуттів у людини і тварин».

У 1875 році побачила світ праця Дарвіна «Комахоїдні рослини», у якій було представлене велике відкриття про рослини, які при деякому подразненні здатні виділяти рідину, що містить фермент і кислоту, аналогічні травному соку тварин.

 

 

 

Еволюційна теорія Чарльза Дарвіна перевернула світогляд багатьох вчених-природознавців про походження світу.

З матеріалами виставки можна ознайомитись у читальному залі № 2.

 

 
сайт создан компанией web студия