Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виставки

170 років з дня народження П. А. Костичева (1845-1895) – видатного вченого-ґрунтознавця

 

Костичев Павло Андрійович (24 лютого 1845 - 3 грудня 1895) – учений зі світовим ім’ям, один з основоположників сучасного ґрунтознавства.

Основні праці науковця присвячені вивченню біологічних основ ґрунтоутворення і способів підвищення родючості ґрунтів. Він показав, що ґрунтоутворення — біологічний процес, пов'язаний з розвитком рослинності і мікроорганізмів, і що завдання ґрунтознавства полягає у вивченні ґрунтів у зв'язку з розвитком їх рослинного покриву. Він першим з вітчизняних вчених застосував свої знання в області мікробіології до вивчення процесів розкладання органічної речовини в ґрунті. Результати своїх досліджень Костичев виклав в роботі «Ґрунти чорноземної області Росії. Їх походження, склад і властивості» (1886). Велика увага вченого приділялася вивченню структури чорноземних ґрунтів, вважаючи її важливою умовою їх родючості.

Костичев показав специфічні особливості мікробіологічних процесів розкладання органічної речовини під лісовою рослинністю, де рослинні залишки накопичуються, головним чином, у вигляді опалого листя, хвої та гілля. В результаті геоботанічних досліджень, присвячених питанням зміни рослинності чорноземних степів, Костичев прийшов до висновку, що в степу на чорноземах може зростати деревна рослинність, якщо охороняти її в перші роки життя від бур'янів, що віднімають вологу. У зв'язку із засухою і неврожаєм 1891 р. в книзі «Про боротьбу із засухами в чорноземної області за допомогою обробки полів і накопичення на них снігу» (1893), він запропонував систему заходів щодо використання вологи шляхом обробки ґрунту і снігозатримання.

Костичев одним з перших почав широко застосовувати лабораторний досвід і вважав, що наукове дослідження ґрунтів має бути «сільськогосподарсько-науковим», тобто задовольняти запити сільськогосподарського виробництва. Він був ініціатором створення багатьох сільськогосподарських дослідних станцій і організації спеціальних учбових закладів по сільському господарству. Автор першого в імперії підручника «Ґрунтознавство» (ч. 1-3, 1886-1887, літографічне видання) і оригінального учбового і науково-популярного керівництва по сільському господарству — «Вчення про добриво ґрунтів» (1884), «Вчення про механічну обробку ґрунтів» (1885), «Загальнодоступне керівництво до землеробства» (1884, 9 видавництво, 1922).

Його роботи, присвячені утворенню і властивостям ґрунтів, їх структурі і родючості, а також іншим питанням агрономії, являють собою цінний вклад в передову сільськогосподарську науку. П. А. Костичев справедливо вважається гордістю вітчизняної агрономії.

З матеріалами виставки можна ознайомитись у читальному залі № 2 ННСГБ НААН.

 

 
сайт создан компанией web студия