Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виставки

150 років (1865 р.) з дня створення Полтавського товариства сільського господарства

 

Полтавське товариство сільського господарства було започатковане у 1865 році, як одне з провідних сільськогосподарських кооперативних об’єднань тогочасної Російської імперії.

З ініціативи князів Лева та Сергія Кочубеїв було створено дане товариство, засновниками якого стали великі землевласники. Першим президентом цього товариства був обраний С. В. Кочубей. Статут товариства було затверджено Міністром внутрішніх справ, а згодом і царем 21 травня 1865 року. Цього ж дня відбулося і перше засідання Полтавського сільськогосподарського товариства в будинку Дворянського зібрання (нині – кінотеатр імені І. П. Котляревського).

Окрім керівних органів – президента, віце-президента і секретаря, у складі товариства були «дійсні члени» та «члени-кореспонденти». Основною функцією членів товариства була підготовка статей, доповідей і заміток на сторінках профільних видань, відповідно до головних завдань товариства – пропаганди передового досвіду організації сільськогосподарського виробництва. Виходячи з цього, під егідою товариства видавалися кілька періодичних видань, чільне місце серед яких займали так звані «Сільськогосподарські збірники», журнали «Хуторянін» (1897 – 1917), «Землеробська газета» (1887 – 1917), «Сільське господарство і лісівництво» (1882 – 1918).

Найважливішим джерелом інформації про діяльність Полтавського сільськогосподарського товариства були «Журнали Полтавського товариства сільського господарства», перше видання яких з’явилося у 1868 році. На їхніх сторінках були представлені не лише протоколи засідань товариства, різноманітні оголошення чи розпорядження місцевої державної адміністрації, а й серйозні наукові дослідження відомих фахівців у галузі рослинництва і тваринництва.

 

Одним із практичних завдань товариства була організація сільськогосподарських виставок, метою яких була демонстрація кращих зразків сільськогосподарських машин і обладнання, а також різних видів продукції аграрного сектору виробництва. Перша сільськогосподарська виставка була організована у Полтаві в 1879 році.

Іншим, не менш важливим практичним заходом Полтавського сільськогосподарського товариства, була організація дослідних полів, серед яких передові позиції тривалий час належали Полтавському дослідному полю (нині – Полтавська Сільськогосподарська станція імені М. І. Вавилова), заснованому в 1884 році.

Загалом, організація і діяльність Полтавського сільськогосподарського товариства була зумовлена нагальними потребами ринкової трансформації аграрного сектора Полтавщини. Дане товариство розповсюджувало свою діяльність на всю губернію і, таким чином, позитивно вплинуло на роботу різних товаровиробників краю, включаючи і дрібні селянсько-козацькі господарства. Великою заслугою Полтавського товариства стала модернізація основних галузей сільського господарства – рослинництва і тваринництва, що наклало свій відбиток на становлення аграрної галузі економіки сучасної України.

Для ознайомлення з виставкою, присвяченою 150-річчю з дня створення Полтавського товариства сільського господарства, запрошуємо у «Фонд» ННСГБ НААН, який знаходиться у читальному залі № 2.

 

 
сайт создан компанией web студия