Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виставки

Колекція видань з автографами авторів з сільськогосподарської тематики

у «Фонді ХІХ століття» ННСГБ НААН

 

Бібліотечні фонди мають надзвичайну матеріальну та духовну цінність. Інформація, що зберігається у книгозбірнях, є історичним надбанням людства, основою економічного і духовного прогресу суспільства. Тому однією з основних функцій бібліотеки є повне розкриття своїх фондів та збереження для нащадків накопичених суспільством книжкових багатств.

У колекції видань з сільськогосподарської тематики «Фонду ХІХ ст.» ННСГБ НААН зосереджений унікальний за своїм складом масив цінної літератури з різних галузей сільського господарства та лісівництва з автографами авторів – видатних учених та громадських діячів. Зокрема, йдеться про 37 екземплярів книг та брошур, 6 з яких є факсимільними виданнями рукописів таких авторів, як М. Вознесенського, М. Сибірцева, В. Дейча, Е. Брандта та С. Ростовцева.

Винятковість даних видань пояснюється тим, що напис на книзі надає їй унікальності, адже книга стає єдиною в своєму роді, і цінність її зростає.

Часовими межами даної колекції з автографами авторів є 1853 – 1900 рр. Найстарішим виданням є праця професора Лакоза-Дюсіерса «These presentee a la faculte des sciences de Paris pour obtenir le grade de docteur es-sciences naturelles» (переклад «Дисертація на здобуття ступеня доктора природничих наук у Парижі»), видана у 1853 році. Дане видання має автограф Е. Брандта, оскільки книга довгий час перебувала у його особистій колекції.

Найстарішою рукописною книгою є видання професора Е. К. Брандта «Анатомия домашних животных: лекции, читанные на ветеринарном отделении Медико-хирургической академии» (1876 р.).

За галузевою приналежністю всі видання колекції доцільно класифікувати на 12 пунктів відповідно до галузей сільського господарства, які вони описують, зокрема: природознавство (2 книги); сільське господарство: загальні питання (4); рослинництво та галузі його переробки, захист рослин (7); агрохімія, добрива (1); ґрунтознавство та гідрологія (5); ліс та лісове господарство (11); виноградарство (1); шовківництво (1); агротехніка (1); тваринництво (2); ветеринарія (1) та бджільництво (1 книга).

Задля збереження унікальної колекції книг з сільськогосподарської тематики з автографами авторів у «Фонді ХІХ століття» ННСГБ НААН проводиться ряд технічних заходів, зокрема оцифрування та мікрофільмування рідкісних видань. З метою відновлення пошкоджених книг, також проводяться реставраційні та політурні роботи з виданнями, зокрема з рукописними працями вищезазначених вчених.

Дослідження та оцифрування видань з автографами відомих вчених у галузі сільського господарства «Фонду ХІХ століття» ННСГБ НААН має на меті не лише створення страхового фонду і фонду користування у випадку оцифрування цілісного архівного документа, а й розміщення їх на сайті бібліотеки та в соціальних мережах, що забезпечуватиме якнайширший доступ користувачам до рідкісного фонду, популяризуватиме науковий доробок вітчизняних та зарубіжних вчених ХІХ ст. Крім того, створення бази даних та електронних копій книг з автографами авторів уможливить більш ефективну науково-дослідницьку та виставкову співпрацю бібліотеки з науковими установами.

Для детальнішого ознайомлення з колекцією видань ХІХ ст. з автографами авторів, запрошуємо до читального залу № 2 ННСГБ НААН.

 

 
сайт создан компанией web студия