Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Події

Відповідно до виконання Постанови Верховної Ради України № 971-VІІІ від 2 лютого 2016 року «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2016 р.» (http://www.golos.com.ua/article/264263) у поточному році на державному рівні відзначається 150-річчя від дня народження видатного вченого-агробіолога, одного із організаторів сільськогосподарської справи і академічної аграрної науки в Україні Соломона Львовича Франкфурта (1866–1954).

Національна академія аграрних наук України своєю Постановою прийняла рішення на виконання вище згаданої Постанови Верховної Ради України й визначила низку заходів по відзначенню ювілейної річниці вченого.

Уродженець Литви, єврей за національністю, протягом 20-х років ХХ ст. створив українську мережу сьогодні всесвітньо відомих дослідницьких інституцій, а саме: Миронівський інститут пшениці імені В.М. Ремесла НААН, ННЦ «Інститут землеробства НААН», Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН - свого часу відомі як «Храми Соломона». С.Л. Франкфурт ствердив у світовій науковій практиці, поняття культура цукрового буряку та культури насіння. Він причетний також до остаточного ствердження в Україні контрольно-насіннєвої справи.

Вагомою виявилась роль С.Л. Франкфурта у ствердженні атрибутів державності України як заступника міністра земельних справ, заступника міністра продовольства Української Держави гетьмана П. Скоропадського, радника міністра закордонних справ Директорії УНР, одним із засновників (разом із академіком В.І. Вернадським) Української академії наук, депутата Київської міської думи, Київського губернського земського зібрання і т. ін. протягом 1917–1920 рр.

З нагоди цієї знакової події 17 листопада в Миронівському інституті пшениці ім. В.М. Ремесла НААН пройшла урочиста церемонія закладання пам’ятного каменю для увічнення пам’яті, викарбуваних українською, литовською й мовою івриту, про С.Л. Франкфурта – фундатора Центральної дослідної станції, від заснування якої веде свій історичний початок інститут.

З детальнішою інформацію про цей день заходу можна ознайомитись за посиланням: http://www.mip.com.ua/novini/391-povazhnyi-iuvilei-derzhavnoho-rivnia  

Продовженням циклу, передбачених програмою заходів, стала Міжнародна науково-практична конференція «Професор С.Л. Франкфурт (1866-1954) – видатний учений-агробіолог, один із дієвих організаторів академічної науки в Україні (до 150-річчя від дня народження)», яка відбулася 18 листопада 2016 р. у Національній науковій сільськогосподарській бібліотеці НААН і проходила у рамках планового заходу Національної академії аграрних наук України.

У заході взяли участь Надзвичайні та Повноважні Посли Литовської Республіки в Києві, Держави Ізраїль в Україні, які підтримують європейський інтеграційний курс нашої країни, міністри різних систем і відомств України, представники комітетів Верховної Ради України з питань освіти, аграрної політики та земельних відносин, з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, підкомітету з міжнародно-правових питань та внутрішньо переміщених осіб тощо, народні депутати України, провідні фахівці, що опікуються проблемами ведення сільського господарства та організацією його науково-освітнього забезпечення. Задекларовано 207 учасників із 55 наукових установ і навчальних закладів різних систем і відомств України, отримано 194 тези до конференції, які знайшли своє відображення у збірнику матеріалів. Крім того, підготовлений і виданий біобібліографічний покажчик наукових праць професора С.Л. Франкфурта за 1891-1945 роки й монографія «С.Л. Франкфурт та Україна (до 150-річчя від дня народження)».

До визначної події виготовлена спеціальна поштова марка, присвячена ювілейній річниці від дня народження С.Л. Франкфурта. Церемонія спецпогашення відбулася за участі начальника центру філателістичної продукції Українського державного підприємства поштового зв’язку «УКРПОШТА» Мухіної Наталії Василівни, директора ННСГБ НААН, академіка НААН Вергунова Віктора Анатолійовича, Надзвичайного та Повноважного Посла Литовської Республіки в Києві Марюса Януконіса й Надзвичайного і Повноважного Посла Держави Ізраїль в Україні Еліава Бєлоцерковські.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конференція складалася з двох частин: пленарної і роботи секцій.

Відкрив зібрання вітальними словами віце-президент НААН, академік НААН – Жук Валерій Миколайович.

 

З вітальним словом до гостей, учасників конференції звернувся заступник Міністра освіти і науки України– Стріха Максим Віталійович.

 

Народний депутат України, Голова підкомітету з питань освіти Комітету з питань науки і освіти – Кремінь Тарас Дмитрович.

 

Народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, голова підкомітету з міжнародно-правових питань та внутрішньо переміщених осіб – Логвінський Георгій Володимирович.

Георгій Володимирович передав вітання учасникам конференції від Голови Верховної Ради Парубія Андрія Володимировича і, відповідно до Розпорядження ВР №677-від 03.11.2016 р., вручив Почесну Грамоту «За особливі заслуги перед українським народом» головному науковому співробітнику відділу науково-методичної роботи й реферування ННСГБ НААН, доктору сільськогосподарських наук, професору – Шелепову Володимиру Васильовичу.

 

З вітальними словами до присутніх звернулися:

Надзвичайний та Повноважний Посол Литовської Республіки в Києві – Марюс Януконіс.

 

Надзвичайний і Повноважний Посол Держави Ізраїль в Україні – Еліав Бєлоцерковські.

Це Держави, до яких професор С.Л. Франкфурт мав, безпосередньо, пряме відношення, оскільки був уродженцем Литви і євреєм за національністю.

На адресу організаційного комітету з відзначення 150-річчя від дня народження видатного вітчизняного вченого-агробіолога надійшли вітання від Президента України – Порошенка Петра Олексійовича, Голови Верховної Ради – Парубія Андрія Володимировича, Президента Національної академії наук України, академіка НАН України – Патона Бориса Євгеновича, які зачитав присутнім директор бібліотеки, академік НААН – Вергунов Віктор Анатолійович.

 

 

 

За плідну наукову співпрацю на ниві зміцнення дружніх українсько-литовських й українсько-ізраїльських відносин у напрямах галузевого дослідництва, щодо вивчення історії аграрної науки вручені Подяки Національної академії аграрних наук України :

Надзвичайному та Повноважному Послу Литовської Республіки в Києві – Марюсу Януконісу;

Надзвичайному та Повноважному Послу Держави Ізраїль в Україні – Еліаву Бєлоцерковські;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Почесному консулу Литовської республіки в Україні – Лаврову Євгенію Михайловичу;

Народному депутату України – Логвінському Георгію Володимировичу.

З науковими доповідями виступили:

Вергунов Віктор Анатолійович – директор ННСГБ НААН, академік НААН: «Професор С.Л. Франкфурт (1866–1954) – учений-агробіолог, державний і громадський діяч: повернення із забуття (до 150-річчя від дня народження)»;

 

Дубровіна Любов Андріївна – директор Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського НАН України, член-кореспондент НАН України: «С.Л. Франкфурт і створення Національної академії наук України»;

 

Пиріг Руслан Якович – головний науковий співробітник Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук, професор: «Урядова діяльність Соломона Франкфурта у добу Гетьмана Павла Скоропадського»;

 

Панасюк Броніслав Якович – академік НААН України, головний науковий співробітник Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН: «Наукові і практичні дослідження в галузі цукрового виробництва»;

 

Роїк Микола Володимирович – директор Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН, академік НААН: «Культура цукрового буряку в Україні: інституалізовані здобутки»;

 

Демидов Олександр Анатолійович – директор Миронівського інституту пшениці імені В.М. Ремесла, член-кореспондент НААН: «Миронівський інститут пшениці імені В.М. Ремесла НААН – історичні етапи становлення, сьогодення та перспективи розвитку»;

 

Дегодюк Едуард Григорович – доктор сільськогосподарських наук, професор, головний науковий співробітник ННЦ «Інститут землеробства НААН»: «Сторінки історії із життя С.Л. Франкфурта, пов’язані із ННЦ «Інститут землеробства НААН».

 

Після обідньої перерви робота конференції продовжилася у межах 5-ти секцій: 1. Історія і сучасність вітчизняної агрономії; 2. Природознавство в контексті еволюції наукової думки; 3. Становлення й розвиток вітчизняної сільськогосподарської дослідної справи як галузі знань та організації; 4. Організація наукового забезпечення ведення сільського господарства України: стан та перспективи; 5. Інформаційно-бібліотечне супроводження науково-освітнього галузевого процесу.

Під час авторитетного зібрання функціонувала розгорнута книжкова виставка, підготовлена співробітниками бібліотеки, яка демонструвала наукові і науково-популярні праці вченого українською, російською, німецькою та англійською мовами з питань агрономії, аграрної економіки, агрохімії, переробки сільськогосподарської продукції, методології та організації галузевого дослідництва, матеріали про нього тощо.

Головне завдання форуму передбачало – об’єднання спільних зусиль в умовах євроінтеграційних процесів із її по-справжньому демократичними цінностями - віддавати шану попередникам за зроблене в ім’я майбутнього, а також доведення щодо державної необхідності вивчення історії для запровадження кращого із минулого для потреб сьогодення.

Робота конференції була насичена, плідна й конструктивна у напрямах галузевого дослідництва й інтеграції національного інтелектуального потенціалу та закордонного досвіду для прискорення інноваційного розвитку України. Всі присутні стали свідками, як вперше в історії незалежної України, на державному рівні вшановується пам'ять литовця, ученого-агробіолога зі світовим ім’ям, одного з організаторів сільськогосподарської дослідницької справи в Україні, державного діяча, дипломата у часи українських революцій – професора С. Л. Франкфурта.

 

сайт создан компанией web студия