Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Події

135 років з часу виходу в світ спеціалізованої газети з садівництва «Русское садоводство»

Газета «Русское садоводство» – була заснована у 1883 р. Л. А. Муратовим і виходила щотижня в Москві. З середини 1883 р. перейшла до Олексія Петровича Геміліана (1826-1897), під редакцією якого виходила до середини 1897 р. У 1898 р. після його смерті видання не виходило і вдовою видавця Єлизавети Петрівною Геміліан видавались лише запізнілі видання другого півріччя 1897 р. З 1899 р. газета продовжує своє видання. А 19 лютого після смерті Єлизавети Петрівни редактором газети став А. І. Бабенишев.

«Русское садоводство» – одне з небагатьох російських періодичних видань, яке інформувало читачів про всі новини в галузі садівництва та плодівництва. У газеті обговорювалися питання початкової, середньої та вищої сільськогосподарської освіти, пропаганди агрономічних знань серед селян, способи промислового ведення сільського господарства, вирощування домашніх та декоративних рослин, фруктових дерев, види і методи удобрення рослин, розглядалися питання, пов’язані з бджільництвом. Газета знайомила читачів з міжнародними та вітчизняними виставками і ярмарками насіння й готових рослин, методами щеплення та акліматизації заморських сортів, способами боротьби зі шкідниками. У виданні вміщено сільськогосподарську рекламу, яка давала відомості про російський ринок плодових і садових культур. Щомісяця у кожному першому номері газети був представлений «Календар садових та городніх робіт», введений розділ «Щомісячний огляд спеціальних журналів і газет»; розділ «Бібліографія». В інтересах міських передплатників був значно розширений відділ квітникарства. В колектив авторів входили знані фахівці з розведення садових і плодових культур: М. А. Алєксєєв, М. В. Ритов, Н. А. Дурново, А. Н. Костромитінов, М. П. Панкевич, М. Т. Яблочков, Ф. Е. Ромер, В. В. Пашкевич, П. Н. Штейнберг (майбутній редактор журналу «Промышленное садоводство и огородничество», який почав виходити з 1903 р.), Р. І. Шредер, М. С. Балабанов, А. К. Грелль, М. Ємельянов, головний садівник Царициного саду в Умані Юл. Ланцкий, Василь Макаров з Воронезького помологічного розсадника, А. Пульхеров, І. Плауде, П. Дорофеєв, роз’їзний вчитель садівництва П. А. Лисіцин, Г. Черабаев, М. Ошанін та ін.

Розквіту газета «Русское садоводство» зазнала при редакторстві О. П. Геміліана. Це був викладач французької мови спочатку в Першій (1851–1854 рр.), потім Третій (1854–1866 рр.) чоловічих гімназіях, а з лютого 1863 року протягом 35 років у Московському університеті. Серед його праць відомі «Хрестоматия» (1864 та 1865 рр.), «Учебник французского языка» (1869–1870 рр.), «Французская передвижная азбука» (1874 р.) і «Международный корнеслов французского языка» (1881 р.). Крім того, Геміліан написав брошуру «Собрание древесных пород русских и заграничных» (1872 р.), склав «Садовый календарь» (1885 р.) и «Справочную садовую книгу» (1887 р.), написав дитячі книги «Афоня-богатырь» (1873 р.) и «Холера 1830 года» (1875 р.), опублікував багато наукових статей в «Газете А. Гатцука».

Останні десять років Олексій Петрович жив на своїй дачі під Москвою. Там у нього був великий зразковий сад, за яким він любив доглядати, вивчав сучасні європейські журнали із садівництва і городництва та видавав газету «Русское садоводство». Серед статей відомі: «О некоторых весенних ягодах», «Дички и черенки роз», «О персике», «О вредных насекомых», «Кое-что о тепличках», «Полезные защитники сада», «Об электрической культуре». Також Геміліан вів переписку з читачами газети, опираючись на власний досвід. Таким чином, газета «Русское садоводство» відображала інтереси і проблеми свого часу з розведення городніх і плодових культур у всіх областях Російської імперії.

З матеріалами виставки можна ознайомитись у читальному залі № 2 ННСГБ НААН.

 

 

 

 

 

сайт создан компанией web студия