Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Події

Французькі видання з «Фонду видань, випущених у XIX столітті з сільськогосподарської тематики, включених до Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять національне надбання»

Найстарішою і наймініатюрнішою французькою книгою Фонду є «Історія з природознавства Бюффона» французького поета і натураліста Рене-Річарда Луї Кастеля (1758-1832) (Castel, R. Histoire naturelle de Buffon, classée par ordres, genres et espèces, d’après le systême de Linné : avec les caractères génériques et la nomenclature Linéenne). Розмір книги становить 13,5х8,5 см. «Histoire naturelle de Buffon» була класифікована Кастелем за системою Карла Ліннея і видавалась з 1799 по 1803 рік в Детервіллі, у 26 томах.

 

Окрім того, у Фонді є книги відомого французького вченого-природодослідника Жана Бати́ста П'єра Антуа́на де Моне́ Лама́рка (Jean-Baptiste Pierre Antoine de Monet, Chevalier de Lamarck (1744-1829) про історію природи рослин та флору Франції. Він став першим біологом, який спробував створити цілісну теорію еволюції живого світу, яка згодом дістала назву «ламаркізм».

Ізідор Жоффруа Сент-Ілер (Isidore Geoffroy Saint-Hilaire; 1805-1861) —французький зоолог, син знаменитого природодослідника Етьєна Жоффруа Сент-Ілера (1772-1844), академік та Президент Паризької академії наук (1856-1857), засновник Паризького товариства акліматизації у 1854 р., іноземний член-кореспондент Петербурзької АН (1856). Написав працю про свого батька «Vie, travaux et doctrine scientifique d’Étienne Geoffroy Saint-Hilaire». Жоффруїзм — еволюційна концепція в біології, яка постулює, що причина еволюції — в доцільних і спадкових реакціях зародків організмів на зміни середовища.

 Є словник з садівництва, що містить історію, опис, малюнки старих і сучасних найбільш відомих сортів фруктів французького помолога Андре Леруа (André Leroy); Інструкція про створення плантацій на дорогах і доріжках, що виходять від Верхнього Президентства Ельзасу-Лотарингії Рудольфа Гете (1843-1911) – німецького фахівця з виноградарства, директора Королівської прусської академії садів і виноградників в Гайзенхаймі; праця «Зміна тварин і рослин під впливом одомашнення» знаменитого англійського натураліста і мандрівника Чарльза Роберта Дарвіна (1809-1882), автора опублікованої в 1859 році в книзі «Походження видів».

Французький альманах «Le Bon Jardinier» («Хороший садівник») був заснований в 1755 році Понс-Августином Аллетсом, який видавав його до 1781 року, потім Томас Френсіс де Грейс продовжував цю справу до 1796 року, пізніше – Мордант-Делон. Робота мала сто п’ятдесят три видання. 152-е видання було опубліковано в 1962 році. У нашому Фонді знаходяться альманахи з 1851 по 1890 роки.

Крім того, у Фонді містяться видання російських товариств і науковців французькою мовою: «Праці Російського ентомологічного товариства», «Бюлетень Імператорського товариства дослідників природи Москви» за 1898-1900 рр., «Mémoire sur la production agricole de la Russie» (Мемуари про сільськогосподарське виробництво в Росії) міністра землеробства і держмаєтностей А. С. Єрмолова та «Les marais de Pinsk et leur asséchement» (Болота Пінська та їх осушення) генерала-лейтенанта М. Жилінського.

Періодичні французькі видання представлені журналами «Annales agronomiques publiées sous les auspices du Ministère de L’Agricultur» («Науковий журнал Національного інституту агрономічних досліджень»), «Annales de l’Institut Pasteur (journal de microbiologie)» («Щорічник Інституту Пастера»), «Journal d’agriculture pratique» («Журнал з практичного сільського господарства»), «La nature» («Природа») – ілюстрована щотижнева газета про огляд науки та її застосування в мистецтві і промисловості.

З матеріалами виставки можна ознайомитись в читальному залі № 2 ННСГБ НААН.

 

 

 

 

 

сайт создан компанией web студия