Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Події

До 200-річчя з дня народження М. І. Анненкова– видатного ботаніка, лісівника, фенолога та діяча у галузі сільського господарства (21.04.1819–09.08.1889)

Микола Іванович Анненков – видатний науковець, який більшу частину своєї діяльності присвятив ботаніці, лісівництву та садівництву. Закінчив фізико-математичне відділення філософського факультету Московського університету (був першим кандидатом відділення природничих наук). Як спеціаліст-природознавець, з 1844 р. викладав ботаніку та зоологію в Московській Землеробській школі й географію та статистику в 3-й Московській гімназії, а з 1847 р. – в Олександрійському сирітському інституті. Будучи членом Імператорського товариства сільського господарства, Микола Іванович у 1851 році відвідав Всесвітню Лондонську виставку та інші країни Європи, де набув досвіду викладання в різних агрономічних закладах. У тому ж 1851 р. М.І. Анненков назначений інспектором Московської Землеробської школи, а з 1853 по березень 1863 р. директором. У 1963 р. Миколу Івановича в чині статського радника призначають директором Уманського училища садівництва та Царициного саду в Софіївці Київської губернії. Це було училище нового типу, де поряд із викладанням у повному обсязі садівництва вводилися додаткові дисципліни, що вивчалися в землеробських училищах країни. Крім садів, тут створюють «практичне» поле й ферму. Всього за декілька років Микола Іванович зумів вивести навчальний заклад на новий рівень, збільшивши чисельність учнів із 9 до 300. Оранжереї та теплиці Уманського училища стали зразковими. М.І. Анненковим введено в культуру насаджень Уманщини кримську сосну та створено водопостачальну систему для поливу плодових і декоративних насаджень, яка проіснувала понад 80 років.

Основні наукові праці Анненкова присвячені флористиці, фенології, акліматизації культурних рослин, лісівництву. Крім того, написано багато робіт із вівчарства, шовківництва, опису Ботанічних садів Кью.

М.І. Анненков опублікував низку статей в “Bulletin de la Societe Imperiale des Naturalistes de Moscou” (1849–1851) – результати спостережень за дикими та садовими рослинами. В 1850 році, за дорученням Московського товариства сільського господарства, здійснив поїздку в село Мохове Тульської губернії для вивчення способів культури лісу та огляду лісорозплідників, влаштованих лісничим Ф.Х. Майєром. Ця поїздка була описана Анненковим під заголовком «Поездка в село Моховое» (1850). Історико-науковий інтерес становить посібник для учнів Землеробської школи «Лісівництво» (1851.

 

У 1849–1851 роках М.І. Анненковим виданий перший в Росії гербарій флори Московської губернії з 800 видів рослин, який був удостоєний золотої медалі від Московського товариства акліматизації. Численні нагороди Микола Іванович отримав від Паризького товариства акліматизації, Московського товариства любителів садівництва. Окрім того, за фундаментальну працю «Ботанический словарь» М.І. Анненков був відзначений Демидівською премією від Імператорської академії наук, а імператор Олександр ІІ нагородив його діамантовим перстнем із рубіном.

 

 

З 1860 р. М.І. Анненков був редактором журналів: «Сільське господарство», «Записки комітету лісівництва» та «Записки комітету акліматизації», а також «Газети для сільських господарів».

 За заслуги М.І. Анненков був вибраний почесним членом Імператорського Російського товариства акліматизації тварин та рослин, Московського фізико-медичного товариства, Королівського Саксонського сільськогосподарського товариства, Естляндського товариства сільського господарства, дійсним членом 15 вітчизняних і зарубіжних наукових товариств.

Для детальнішого ознайомлення з науковим доробком Миколи Івановича Анненкова просимо Вас завітати до нашого фонду (читальний зал №2, кімн. 19)

 

 

 

 

 

сайт создан компанией web студия