Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виставки

180 років із дня народження Брандта Едуарда Карловича (1839-1891) – Президента Руського ентомологічного товариства

 

Едуард Карлович Брандт – професор зоології та порівняльної анатомії у Військово-Медичній академії, народився у Санкт-Петербурзі 15 лютого 1839 р. Упродовж 1849–1856 рр. навчався в Петербурзькому училищі святого Петра (Петропавлівське училище), яке закінчив з похвальним листом. Із 1857 по 1862 р. Едуард Карлович здобував освіту в медико-хірургічній академії та займався переважно зоологією та порівняльною анатомією під керівництвом академіка Ф.Ф. Брандта. В той самий час відвідував його приватні лекції з порівняльної анатомії та лекції, що читали Л.С. Ценковський та С.С. Куторга по споровим рослинам, причому займався в основному вивченням грибів, водоростей та мохів. Цікавлячись ще з дитинства ентомологією, Е.К. Брандт, будучи студентом, часто відвідував Руське ентомологічне товариство та вивчав комах, а за допомогою академіка Рупрехта – ще й флору Санкт-Петербурзької губернії та проводив ботанічні екскурсії з консерватором Академії наук Мейнсгаузеном. У 1865 р. Е.К. Брандт захистив дисертацію «Дослідження зубної формули землерийок» та був удостоєний ступеня доктора медицини, а у 1876 р. – дисертацію на магістра зоології «Порівняльна анатомія та метаморфологія нервової системи перепончастокрилих». З 1863 року Едуард Карлович працював асистентом, а потім – приват-доцентом та прозектором кафедри зоології та порівняльної анатомії при Медико-хірургічній академії; у 1873 році став екстраординарним професором кафедри анатомії домашніх тварин на ветеринарному відділенні Академії. З 1874 року Е.К. Брандт був переведений на кафедру зоології та порівняльної анатомії, де після захисту дисертації в 1878 році обраний ординарним професором кафедри. З грудня 1883 року обраний ординарним професором по кафедрі зоології та порівняльної анатомії у Військово-медичної академії, а в 1889 році отримав звання академіка. Крім того, упродовж 1870–1883 рр. Едуард Брандт викладав зоологію в Гірничому інституті; у 1874–1882 рр. читав зоологію, порівняльну анатомію та ембріологію на Жіночих лікарських курсах; з 1864 по 1880 рік викладав зоологію в Санкт-Петербурзькому комерційному училищі; у 1886 році читав курс хребетних тварин у Санкт-Петербурзькому університеті; з 1889 р. – природознавство на Жіночих педагогічних курсах.

Е.К. Брандт був відряджений 8 разів за кордон для набуття досвіду. Спочатку під керівництвом Бланшара, Мільк-Едвардса, Оуена та Лейкарта, а згодом самостійно учений виконав низку досліджень на берегах Атлантичного океану та Адріатичного моря. За цей період було зібрано великі колекції морських тварин, які поповнив зоологічний музей академії та використовувалися під час читання лекцій.

Едуардом Карловичем Брандтом було написано у різний час близько 50 цінних наукових робіт, частина з яких – в Росії, інша – за кордоном. Більшість праць відноситься до порівняльної анатомії нервовової системи комах, за що Брандт був нагороджений від Паризької академії наук премією Тора. З інших спеціальних досліджень особливу увагу привертають дослідження сонно-артеріальної протоки у ящериць та змій, анатомії метелика Hepialus humuli та порівняльно-анатомічне дослідження грифельних кісточок у жуйних тварин.

Деякі наукові роботи Е.К. Брандта знаходяться у Фонді видань ННСГБ НААН, випущених у ХІХ столітті з сільськогосподарської тематики.

Крім спеціальних наукових робіт, Е.К. Брандту належать низка посібників для вивчення зоології та порівняльної анатомії, що мали великий позитивний вплив на рівень освіти російського суспільства.

Через необхідність «освежать научный материал в пособиях для студентов», Е.К. Брандт складав посібники за рукописами студентів, що записували його лекції. Ці матеріали мали значну наукову цінність, ілюструвались малюнками та видавалися студентами за допомогою літографії, а доходи від їхнього продажу надходили до студентських кас взаємодопомоги.

Едуарда Карловича Брандт був президентом Руського Ентомологічного Товариства упродовж 1879–1891 рр., почесним членом Товариств Акліматизації та Руського Ентомологічного, членом-засновником та дійсним членом багатьох товариств природознавців як в Росії, так і за кордоном.

Для детальнішого ознайомлення з науковим доробком Е.К. Брандта просимо Вас завітати до нашого фонду (читальний зал №2, кім. 19).

 

 
сайт создан компанией web студия