Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виставки

10 років «Фонду видань XIX ст. з сільськогосподарської тематики ННСГБ НААН», внесених до державного реєстру наукових об’єктів, що становлять національне надбання

 

18 вересня 2019 р. виповнюється 10 років з часу створення «Фонду видань, випущених у XIX ст. з сільськогосподарської тематики ДНСГБ УААН», який згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2009 р. № 1038-р було включених до Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять національне надбання. Заснування і функціонування «Фонду» пов’язане з іменами Вергунова В.А., Забудської Л.Ф., Петренко Н.І., Коломієць Н.Д., Діденко О.М., Підгайної Т.М., Бондур Т.О., Милостян Ю.Г. Наш фонд налічує 10302 примірники. Це книги та періодичні російськомовні видання, надруковані на теренах колишньої Російської імперії, які охоплюють період з 1825 по 1900 р. включно. Іноземні видання VIII-XIX ст. представлені на дев’яти мовах світу. Серед матеріалів фонду є фундаментальні видання з природничих, сільськогосподар-ських, лісотехнічних, ветеринарних наук, довідники та енциклопедії, альбоми, атласи, зібрання періодики, що видавалися в Російській імперії, на території сучасної України, Польщі, Німеччині, Франції, Чехії, Італії, США, Англії.

Серед колекцій Фонду є стародруки; видання, друковані гражданським шрифтом; прижиттєві видання видатних діячів з аграрної науки (А.В. Совєтова, В.В. Докучаєва, П.А. Костичева, В.Р. Вільямса, Д.М. Прянішнікова, А.І. Воєйкова, Г.М. Висоцького та інших); колекції сільськогосподарських видань XIX ст., пов’язані з подіями або життєвими традиціями, ідеями або поглядами, що є видатним всесвітнім надбанням; сільськогосподарські періодичні видання; колекції сільськогосподарських видань XIX ст. про головні етапи історії розвитку Землі; видання з історії розвитку сільськогосподарської думки XIX ст.; видання з автографами авторів (М. Вознесенського, М. Сибірцева, В. Дейча, Е. Брандта, Ростовцева); колекції знаменитих видавництв та друкарень (А.Ф. Деврієна, В. Демакова, І.Н. Кушнерьова, С.В. Кульженко); видання незвичних форматів.

Доступність «Фонду» забезпечується створенням установою її власного електронного каталогу «УкрАгротека» в системі автоматизації бібліотек АБІС ІРБІС. На його базі створені інформаційні ресурси: база D19V-Документи 19 ст.; база SET19V-Документи 19 ст. з бібліотек мережі; IK19V-Іноземна книга 19 ст. Для повноти інформативності й відображення змісту періодики фонду проводиться аналітичний розпис статей російськомовних періодичних видань у автоматизованій системі «ІРБІС».

На сайті ННСГБ НААН (http://dnsgb.com.ua) щомісяця представлені матеріали тематичних віртуальних виставок, де відзначені вагомі події з історії розвитку аграрної науки України та знаменні дати з біографій відомих вчених.

Для популяризації фонду у 2011 р. видано покажчик «Фонд видань, випущених у ХІХ столітті з сільськогосподарської тематики ДНСГБ УААН, включених до Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять національне надбання (1802-1900)».

З метою збереження колекції видань «Фонду ХІХ ст.» з 2010 р. проводиться оцифрування рідкісних вітчизняних та іноземних книг. У травні 2016 р. в ННСГБ НААН було створено власну лабораторію оцифрування, що стало можливим завдяки Гранту, який надав Міжнародний фонд «Монсанто» в листопаді 2014 р.

Фото дисків оцифрованих видань з «Фонду XIX ст. ННСГБ НААН»

 

За 10 років за допомогою матеріалів «Фонду видань ХІХ ст. з сільськогосподарської тематики ННСГБ НААН» було видано 25 книг, 27 бібліографічних покажчиків, 4 методичних рекомендацій, 312 статей і тез конференцій, відкрито для української науки імена 82 вчених в галузі сільського господарства та суміжних наук й доповнено новими фактами з їх біографій.

За 10 років на основі документів Фонду було написано і захищено 39 дисертацій, з них на звання доктора історичних наук - 2, на звання кандидата історичних наук - 31, на звання кандидата сільськогосподарських наук - 6.

Щорічно працівники Фонду читають лекції на курсах підвищення кваліфікації для працівників бібліотек установ системи НААН.

У «Фонді» ведеться книга почесних гостей. Наш фонд відвідали багато поважних і шанованих гостей ННСГБ НААН. Серед них: представники посольств Чеської Республіки, Російської Федерації, Республіки Польща, Литовської Республіки, Держави Ізраїль, Республіки Узбекистан, Молдови, Туркменістану, Франції, Королівства Нідерландів в Україні; Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури України, Національної академії аграрних наук України, Міністерства культури України, депутати ВР України, Голова Партії ВО «Батьківщина» Ю. В. Тимошенко, народна депутатка України А. І. Шкрум, радник правління з сільськогосподарських питань «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» Жан-Жак Ерве, завідуюча науково-дослідним відділом «Центр ФАО» Бабарико-Омельченко В. Б. Білоруської сільськогосподарської бібліотеки ім. І. С. Лупіновича НАНБ, Ласло Надь – Президент Комітетної Організації Ради Угорських бібліотекарів, керівники Головних бібліотек територіальних об’єднань сільськогосподарських бібліотек України, представники провідних бібліотек України, студенти ВНЗів України та багато інших.

Почесні гості ННСГБ НААН

 

Наш фонд відкритий і доступний для всіх науковців, аспірантів, студентів різних сільськогосподарських галузей знань, дослідників історичних наук, книгознавців та працівників бібліотек у читальному залі № 2 ННСГБ НААН.

Матеріал підготувала провідний науковий співробітник

відділу документного забезпечення та збереження наукових фондів ННСГБ НААН

Коломієць Н. Д.

 

 
сайт создан компанией web студия