Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виставки

120 років з часу виходу спеціалізованого періодичного видання у галузі ґрунтознавства – журналу «Почвоведение» (1899-2019)

 

Ідея створення галузевого видання належить великому вченому-ґрунтознавцю В. Докучаєву та його учням. З 1899 року у Санкт-Петербурзі Ґрунтова комісія при Імператорському вільному економічному товаристві почала випускати періодичний журнал «Почвоведение». Рішення про видання журналу було прийнято 16 грудня 1898 року. Головним редактором журналу було обрано Павла Володимировича Отоцького. До редакційного комітету входили: Н. П. Адамов, професор П. Ф. Бараков, магістр Н. А. Богословський, професор К. Д. Глінка, професор П. А. Земятченський, професор Д. О. Івановський, професор П. С. Коссович, П. В. Отоцький, професор Н. М. Сибірцев, приват-доцент Г. І. Танфільєв та А. Р. Ферхмін. У 1902 році до редакційного комітету журналу «Почвоведение» входили і професори В. В. Докучаєв, А. А. Ізмаїльський та А. Ф. Фортунатов.

 

«Почвоведение» – це було перше у світі видання, яке всебічно висвітлювало проблеми генезису та географії ґрунтів, хімії, фізики, біології ґрунтів. Журнал був присвячений розробці наукових питань ґрунтознавства та суміжних з ним дисциплін, а також ґрунтово-оціночній справі і містив у собі наступні розділи: оригінальні статті, статті перекладні, російська та іноземна бібліографія, загальна хроніка, хроніка ґрунтово-оціночної справи, хроніка навчальних і наукових закладів, діяльність Ґрунтової комісії і довідковий відділ.

 

У перших номерах журналу з’явились багато статей глибокого наукового змісту, які відкривали нові перспективи не тільки в ґрунтознавстві, але й в суміжних науках. Це були роботи відомих вчених, таких як : В. І. Вернадського, К. Д. Глінки, Л. С. Берга, В. А. Обручева, П. А. Земятченського, Г. І. Танфільєва, Г. Ф. Морозова, Г. Н. Висоцького, А. Н. Сабаніна, В. Н. Сукачова та ін. Докучаєв написав лише одну статтю для цього журналу у 1900 році під назвою «К вопросу о почвах Бессарабии», де він описував літню екскурсію 1898 року по території Бесарабської губернії.

Журнал користувався величезним авторитетом. Тому на Другій Міжнародній конференції ґрунтознавців (Стокгольм, 1910) було прийняте рішення про перетворення журналу в міжнародний орган та його видання на двох мовах: російській та англійській. При цьому журнал зберіг попередню структуру і став першим в світі виданням, яке всебічно висвітлювало всі проблеми ґрунтознавства.

Сьогодні журнал «Почвоведение» є друкованим органом Російської академії наук, головним редактором якого є С. А. Шоба.

І ось уже протягом 120 років журнал «Почвоведение» продовжує жити та інформувати своїх читачів. Довголіття журналу зумовлене такими факторами: 1) висвітлення актуальних проблем ґрунтознавства; 2) професіоналізм; 3) високий науковий рівень; 4); публікування новітніх наукових здобутків; 5) ведення на високому рівні аналітичного блоку; 6) залучання до співпраці видатних вітчизняних та іноземних вчених в галузі ґрунтознавства та суміжних наук.

 

З матеріалами виставки можна ознайомитись в читальному залі № 2 ННСГБ НААН.

Матеріал підготувала провідний науковий співробітник

відділу документного забезпечення та збереження наукових фондів ННСГБ НААН

Коломієць Н. Д.

 

 
сайт создан компанией web студия