Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виставки

  Англійська сільськогосподарська книга ХІХ ст. у фондах ННСГБ НААН"

 

Наукова сільськогосподарська англомовна література представлена у «Фонді видань, випущених у XIX столітті з сільськогосподарської тематики Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки НААН» 58 виданнями (1823-1900 рр.). з рослинництва, лісівництва, ентомології, механізації сільського господарства, ветеринарії та тваринництва.

Момент найвищого підйому сільського господарства в Англії збігається з періодом розвитку природничих та технічних наук (швидкий ріст промисловості, вивчення природних ресурсів багатьох країн світу). Велику позитивну роль при цьому відіграло Королівське Товариство Сільського Господарства (Rural Agricultural Society), яке ще й тепер існує та перші кроки діяльності якого пов'язані з іменами Ло (Lawes), Пюзі, (Pusey), Велькера (Voelker) і Лібіха (Liebig). Застосування наукового аналізу властивостей ґрунту при вирощуванні сільськогосподарських культур, організація дослідних господарств, використання в великих маєтках парових плугів, величезне розширення сільськогосподарських угідь та застосування дренажу – всі ці заходи знаменують прогрес сільськогосподарської науки як тогочасної Англії, так й інших країн – таких, як Америка, Канада, Аргентина та Австралія.

Винайдення літографії зробило революцію в книжковому світі й дало поштовх подальшому вдосконаленню ілюстраційного друку та докорінно змінило зовнішній вигляд книги. Знайомство з твором за допомогою рисунків дозволяло читачеві розширити свій кругозір. Ближче до середини XIX століття стали ілюструватися видання науково-популярного характеру. Це були історичні, природничі, географічні, етнографічні твори, замальовки з натури.

Так, Джон Кертіс (John Curtis), англійський ентомолог та ілюстратор, описав низку зоологічних таксонів. Назви цих таксонів (для зазначення авторства) супроводжують позначенням «Curtis, J.».

 

 У «Фонді видань ХІХ ст…» є шість випусків «Британської ентомології» Джона Кертіса з ілюстраціями та описами рідкісних видів комах, знайдених в Англії та Ірландії, й рослин, на яких вони зустрічаються.

Енн Пратт (Anne Pratt) також була однією з найбільш відомих англійських ботанічних і орнітологічних ілюстраторів і автором багатьох книжок із ботаніки, одна з них – «Wild flowers» знаходиться у нашому «Фонді».

 

 

Джон Джеймс Одюбон (John James Audubon) – американський натураліст, орнітолог і художник-анімаліст, автор праці «Птахи Америки». На його честь названо Національне Одюбонівське товариство – першу природоохоронну організацію в світі.

«Птахи Америки» (The Birds of America) – альбом із ілюстраціями птахів Північної Америки в натуральну величину, виконаними самим Дж. Дж. Одюбоном. Друкувався частинами з 1827 по 1838 роки. Перше видання (близько 180-200 примірників) визнано шедевром книжкової справи й найбільшою бібліографічною рідкістю. «Птахи Америки» – це найдорожча друкована книга, яка продавалась на аукціоні. Унікальність видання полягала в дуже високій якості ілюстрацій, над розфарбуванням яких працювало півсотні людей. Гравюри розміром в половину людського зросту вручну розмальовувались акварельними фарбами; сам Одюбон також використовував пастель і гуаш. В умовах, коли фотографія тільки робила перші кроки, детальні гравійовані ілюстрації були необхідні зоологам, оскільки мали не тільки естетичне, а й наукове значення.

Національна наукова сільськогосподарська бібліотека НААН – це єдина бібліотека в Україні, яка має точну копію частини одного з томів даної книги, а саме 20 кольорових факсимільних таблиць в склографі. Оригінал зберігається в Майнінгенському музеї (Німеччина). Книга є унікальною візитівкою нашої бібліотеки.

 Окрім того, англомовні сільськогосподарські видання Фонду ХІХ ст. ННСГБ НААН представлені різноманітними науковими працями таких вчених, як J. C. Loudon, W.H. Ashmead, J.T. Bowen, J. Fitz, H.G. Hubbard, N.B. Pierce, T. Smith, J.J. Thomas, а також бюлетенями сільськогосподарських дослідних станцій (Farmers’ bulletin; Vermont Agricultural experiment station; West Virginia Agricultural experiment station; Delaware College Agricultural experiment station) та щорічниками Департаменту сільського господарства США (Yearbook of the United States Department of Agriculture).

Наукова інформація, відображена в цих виданнях, охоплює найголовніші аспекти діяльності сільського господарства. Видання вміщують результати досліджень з питань рослинництва та кормовиробництва, тваринництва (вівчарства, свинарства, птахівництва, скотарства), молочного господарства та сироваріння, садівництва та лісівництва; міститься корисна інформація фермерам про поліпшення агротехніки вирощування, захист від шкідників та хвороб різних сільськогосподарських культур і методи боротьби з ними.

У «Щорічниках Департаменту сільського господарства США» (Yearbook of the United States Department of Agriculture) представлена статистична інформація по основних галузях сільського господарства країни в розрізі штатів і територій, зокрема, виробництво, експорт та імпорт продукції рослинництва й тваринництва; дані про поголів’я сільськогосподарських тварин; ціни на основні продукти харчування рослинного й тваринного походження; статистика цукрової промисловості; тарифи на перевезення продукції тощо. Виняткова цінність видання полягає в тому, що в ньому детально описуються й аналізуються всі галузі народного господарства США протягом звітного року .

Для детального ознайомлення з виставкою англійської сільськогосподарської книги у «Фонді видань, випущених у ХІХ столітті з сільськогосподарської тематики ННСГБ НААН», запрошуємо Вас завітати до читальної зали № 2 (кім. № 19) Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки НААН.

 

 

 

 
сайт создан компанией web студия