Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виставки

  «130 років з дня виходу в світ славнозвісного енциклопедичного словника, виданого під редакцією заслуженого ординарного професора І. Андрієвського в типографії знаменитих книговидавців Ф. А. Брокгауза-І. А. Єфрона»

 

У 1890 році в Санкт-Петербурзі типограф Ілля Єфрон за участю німецького видавництва «Bibliographisches Institut & F. A. Brockhaus», яке з'явилося ще в 1805 році, відкриває видавниче товариство «Ф. А. Брокгауз – И. А. Ефрон». Німецько-російська співпраця була спрямована на переклад і видання російською мовою великого енциклопедичного словника «Konversations-Lexikon», випущеного цим видавництвом. Із І. А. Єфроном співпрацював онук Ф. А. Брокгауза – доктор Едуард Брокгауз.

 

 Першим редактором Словника був запрошений Іван Юхимович Андріївський (1831–1891), російський письменник, юрист, історик, педагог, ректор Санкт-Петербурзького університету, директор Санкт-Петербурзького Імператорського Археологічного Інституту. За останні два роки життя І. Ю. Андріївський встиг відредагувати перші 8 напівтомів (до літери «В»), які були майже дослівним перекладом з німецької мови, та викликали масу претензій до якості перекладу.

 

 

Після смерті професора Андріївського редакцію очолили академік К. К. Арсеньєв і професор Санкт-Петербурзького університету Ф. Х. Петрушевський. До складу редакції було запрошено багато видатних учених і філософів того часу: хімік Д. І. Менделєєв, поет і публіцист В. С. Соловйов, літературний критик С. О. Венгеров, який у 1891–1897 рр. обіймав посаду редактора відділу літератури «Энциклопедического словаря» Ф. А. Брокгауза та І. А. Єфрона, де розміщено близько 100 його статей; ботанік і педагог А. М. Бекетов, географ О. І. Воєйков і багато інших. З цього моменту енциклопедія починає поповнюватися оригінальними статтями, й основна увага приділяється питанням, що належать до історії, культури та географії Росії. Витіснення перекладних статей оригінальними, поява нових авторів позначилися на самому характері видання: з тривіальної енциклопедії воно перетворилося в збори новітніх досягнень і відкриттів у всіх областях науки і техніки. Загальна кількість авторів статей перевищувала 700 чоловік. Перше видання (1890-1907 рр.) «Енциклопедичного словника» було надруковане в двох варіантах. Перший, більш розкішний і дорогий, складався з 41 томів, другий, з більш скромним оформленням – із 82 напівтомів. Розбивши своє дороге видання на напівтоми, фірма зробила його більш доступним для широкого загалу читачів, завдяки чому тираж був доведений до рекордного на той час – 130 тисяч примірників. До 1907 року були видані додаткові 4 напівтоми. Останній, 82-й напівтом завершується «Портретною галереєю» редакторів і співробітників «Енциклопедичного словника», що складається з 300 портретів-фототипій: від головного редактора – до простого складача. Енциклопедія містить 121240 статей, 7800 ілюстрацій та 235 мап.

Особливістю енциклопедії є вільна манера викладу. Елементи белетристики зустрічаються не тільки в біографічних статтях, багато з яких можна читати як захоплюючі розповіді, але й у наукових. Багато в чому така розкутість в подачі матеріалу -– теж наслідок залучення до написання статей найвизначніших вчених того часу, адже, як відомо, найбільш дохідливо будь-що пояснити може тільки той, хто сам вільно орієнтується в цьому.

 

Крім науково-практичного значення, Енциклопедичний словник Брокгауза та Єфрона – яскравий приклад мистецтва дореволюційного книговидання. Окрім видатних авторів над книгами словника працювали видатні художники. Їм потрібно було мати не тільки художні навички, а й уміння зрозуміти і зафіксувати суть явища. Енциклопедія містить величезну кількість майстерно виконаних кольорових і чорно-білих ілюстрацій та карт. Ці зображення – не просто ілюстрації, – їх метою було пояснення описуваного предмета чи явища, тому вони можуть вважатися прикладами інфографіки кінця XIX - початку XX ст.

 

 

Значна насиченість словника фактичним матеріалом, нестандартність його структур, ґрунтовність, надійність і універсальність довідкових відомостей, що містяться в ньому, несподіване перекликання з сучасністю зберігають за ним значення важливого довідкового видання і в наш час, не зважаючи на солідний вік.

 У «Фонді видань, випущених у ХІХ столітті з сільськогосподарської тематики ННСГБ НААН», є повне зібрання (82 томи) цієї енциклопедії. Запрошуємо всіх бажаючих відвідати читальну залу № 2 Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки НААН.

 

 

 
сайт создан компанией web студия