Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Події

270 років стародруку «PLANTAE SELECTAE» (1750-1773) відомого німецького ботанічного ілюстратора Г. Д. Ереті

У минулому році виповнилося 270 років від дня видання однієї з найвеличніших ботанічних робіт вісімнадцятого століття «PLANTAE SELECTAE». Цей шедевр ботанічного мистецтва – результат надзвичайної співпраці трьох діячів науки та мистецтва того періоду: доктора й натураліста, колекціонера й покровителя ботанічних і анатомічних ілюстраторів Крістофера Якоба Трю, художника-ботаніка Георга Діонісія Ереті й майстра-гравера Йоганна Якоба Хейда. Це фоліо з десяти частин в одному томі, видане в Нюрнберзі між 1750 і 1773 роками. Текст написав видавець К. Трю (Christoph Jakob Trew), гравер Й. Хейд (Johann Jakob Haid) розфарбував деякі малюнки. Гравюри, бездоганні з ботанічної точки зору, розмальовувалися вручну аквареллю. Всі 100 пластин атласу були написані одним із найвідоміших живописців квітучих рослин вісімнадцятого століття Г. Ереті (Georg Dionysius Ehret), який зробив переворот у цій галузі, почавши зображувати рослини не в цілому вигляді, а детально описуючи статеві ознаки кожного виду, гармонійно поєднуючи в одній картині погляди художника й ботаніка. Докладні і точні ілюстрації були невід’ємною частиною руху до наукової ботаніки. З його ім’ям пов’язують початок золотої доби європейського ботанічного мистецтва. Кожна зі сторінок «Plantae selectae» – справжній витвір мистецтва. Карл Лінней писав про цей атлас: «Чудо нашого століття ... Нічого подібного не з'являлося раніше й не з'явиться в майбутньому». В честь Г. Ереті був названий рід рослин Ehretia. Крістофер Трю помер в 1769 році, залишивши незавершеними останні три частини. Робота була завершена Бенедиктом Крістіаном Фогелем, професором ботаніки Альтдорфского університету. Портрети цих діячів науки та мистецтва знаходяться на передній обкладинці «Plantae selectae».

У 18 столітті, в період величезного інтересу до всього наукового, книги з ботаніки, в яких були представлені нові екзотичні зразки, зібрані з усього світу, користувалися великим попитом. Створивши «Plantae selectae», Трю вперше представив широкій публіці збірку найкрасивіших рослинних акварелей Ереті. Такі рослини, як кактус, ананас і банан, які до тих пір були невідомі, представлені в повному кольорі, а також з їх плодами.

Повномасштабне обстеження рослин присвячене, перш за все, екзотичним видам через їх ботанічний інтерес та рідкісність на європейській території (ананас, папайя, муза (банан), цереус і магнолія). Інші рослини представлені як свідчення їх лікувальних властивостей, зокрема, Lilium.

Оригінальні малюнки й опубліковані роботи ботанічного художника - ілюстратора Георга Діонісія Ереті незмінно є одними з найцінніших предметів будь-якої бібліотеки або бібліофіла. Їх сьогодні можна знайти в Музеї природної історії в Лондоні, Королівському ботанічному саду в Кью, Королівському товаристві в Лондоні, бібліотеці Ліндлі при Королівському садівничому товаристві, Музеї Вікторії та Альберта та в університетській бібліотеці Ерланґена. Один із примірників ботанічного атласу з чудовими малюнками та описом рослин на латинській мові «Plantae Selectae» знаходиться у «Фонді видань ННСГБ НААН, випущених у XIX столітті з сільськогосподарської тематики, внесених до Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять національне надбання». Назви та опис рослин під малюнками написані власноруч ботанічним художником-ілюстратором Г. Ереті.

Запрошуємо всіх бажаючих відвідати Фонд видань XIX ст. з сільськогосподарської тематики (читальна зала № 2) Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки НААН для ознайомлення з ботанічним атласом «Plantae Selectae».

 

 

 

 

 

сайт создан компанией web студия