Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Події

 

24 березня 2021 р. співробітники відділу документного забезпечення та збереження наукових фондів ННСГБ НААН Н.Д. Коломієць і В.В. Мамрай взяли участь у навчально-методичному семінарі «Збереження інформаційних ресурсів бібліотеки: сьогодення і перспективи», який був організований Державною науково-технічною бібліотекою України і відбувся в онлайн режимі на платформі ZOOM. Участь у заході взяли провідні експерти Національної медичної бібліотеки України, Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого та Національної історичної бібліотеки України. Розглядалися актуальні питання збереження інформаційних ресурсів бібліотек країни та їх практичне впровадження в професійну діяльність. Відкрила навчально-методичний семінар в.о. директора ДНТБ України Жарінова Алла Георгіївна.

 

Доповідь на тему «Зберігання бібліографічної інформації в Національній науковій медичній бібліотеці України та пошуки нових методів індексації бібліографічних даних» представив Шкода Юрій Володимирович (заступник генерального директора з інформаційних технологій Національної наукової медичної бібліотеки України). Доповідач зупинився на тому, як у медичній бібліотеці, де для створення електронного каталогу використовують АБІС ІРБІС, шукають співвідношення полів для RusMARC і schema.org, щоб користувачам при пошуку інформації в інтернеті пропонувались необхідні книги перші в списку запропонованої літератури саме з фондів бібліотек. Розповів про паралельність дій, що здійснюються при формуванні довідково-пошукового апарату, де наряду із традиційними каталогами та фондами запроваджена сучасна система збереження електронних даних на сервері установи. 80% інформації користувачі отримують з інтернету. Бібліотеки повинні розширити свою присутність в інтернеті. Бібліотеки України користуються засобами індексації для електронних дисків: UniMARC, Z 39.50, UkrMARC, RDA, MARC21, RusMARC, MeSH, але пошукові системи не знаходять їх. Формат пошукової інформації, який сприймають основні пошукові системи – це schema.org.

 

Доповідь «Електронна бібліотека “Культура України”: технологічні аспекти створення та використання» презентувала Микитенко Анна Михайлівна (зав. відділу зберігання бібліотечних фондів Національної бібліотеки імені Ярослава Мудрого).

 

Презентовано було проект електронної бібліотеки «Культура України», створеного для забезпечення можливості безкоштовного доступу користувачів до надбань української культури і мистецтва за допомогою Інтернет мережі. У проекті взяли участь 114 бібліотек-учасниць. Сьогодні ЕБ «Культура України» налічує 12251 електронний документ із 331 колекції. Є окремий сайт для електронних видань. Також створено мобільний додаток для смартфонів «Мобільні сторінки».

 

З метою підвищення відвідуваності сайту була проведена робота з розміщення посилань на свою бібліотеку у Вікіпедії. Також створена сторінка ЕБ «Культура України» у Фейсбуці. Крім того, починаючи з 2016 р. розпочато формування зведеного каталогу оцифрованих видань для усунення дублювання описів електронних видань публічних бібліотек України, який на сьогодні налічує 9724 записи.

Перспективним і новим напрямком діяльності є створення відкритої електронної бібліотеки за УДК, яка полягає у створенні копій електронних видань з різних напрямків діяльності з дотриманням авторського права, і розміщення її на окремому сайті.

Доповідь «Новий формат послуг в Національній історичній бібліотеці України» представила Спанчак Тетяна Іонасівна (заступник генерального директора з питань використання нових інформаційних технологій НІБУ).

 

Впроваджена дистанційна реєстрація читачів. Після реєстрації читачу миттєво приходить лист з номером читацького. Читач може он-лайн попередньо замовити книгу на ймовірну дату, коли планує прийти до бібліотеки, до того часу книга знаходиться на бронеполиці. Додаткові послуги під час локдауну: розроблено цикл історичних екскурсій: музеї України, старовинні міста України та музеї світу. Подається короткий опис музеїв, міст та опис книг, які знаходяться в бібліотеці, що відповідають цим екскурсіям.

Про «Надання доступу до повнотекстових електронних наукових ресурсів в ДНТБ України» розповіла Калюжна Наталія Миколаївна (головний бібліограф інформаційно-бібліографічного відділу). Бібліотека має і надає доступ до віддалених електронних ресурсів: Springer Nature, ScienceDirect, WILEY.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

сайт создан компаниейй web студия