Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Події

175 років від дня народження видатного вченого, фахівця лісового та сільського господарства, енциклопедиста Гомілевського Василя Ієремійовича (1846-1918)

Гомілевський Василь Ієремійович народився в Прибалтиці в Курляндської губернії 1846 р. У 1866-1879 рр. навчався у Петровській землеробській та лісовій академії. Високоерудований фахівець, тільки з питань лісового господарства ним було підготовлено близько 4 тис. статей. Автор чисельних статей про розведення деревних порід (дуба, осики, сосни та ін.), про видатних лісівників, лікарські трави та ін. Пропагував лісові знання серед фахівців сільського та лісового господарства. Вів наукові спостереження з інтродукції та поліпшенню земель агролісомеліоративними способами. Відомий як організатор наукових з'їздів, екскурсій, виставок.

У «Фонді видань, випущених у XIX ст. з сільськогосподарської тематики ННСГБ НААН» налічується 21 книга. Одна з ранніх книг вченого – «Возделывание люпина как средство возвысить плодородие и доходность малопроизводительных песчаных почв и летучих песков» (1877 р.). У ній Гомілевський пропагував вирощування люпину як засобу для підвищення родючості малопродуктивних піщаних ґрунтів та летких пісків. У книзі «Предугадывание поздних весенних заморозков и способы предупреждения их в лесных и садовых питомниках, в виноградниках, садах, огородах, хмельниках» від весняних заморозків вчений пропонував використовувати метеорологічні спостереження за температурою повітряних мас, тобто циклонами. Для південних районів України вирівнювання температур відбувається 15-20 травня. Для попередження приморозків пропонує використовувати щедрий полив рослин звечора, окурювання рослин димом, створювати штучні навіси з гілок дерев або матів з соломи, очерету чи осоки, зниження межі зимового промерзання ґрунту шляхом закладання дренажних труб.

У книзі «Укрепление и облесение летучих песков» (1890 р.) Гомілевський пропонує укріплювати леткі піски за допомогою розведення трав’яних рослин: піщаний очерет, піщаний овес, острець, осока, луговик сивий, піщана вівсянка, пирій, собача трава. Другий спосіб – розведення кам’яного дуба або золотого хмизу і дерези. Третій спосіб – укріплення живими вербовими гілками, укладеними у борозни перпендикулярно до руху пануючих вітрів. Четвертий спосіб – посадка вербових і тополевих черенків або коликів. Серед способів одночасного укріплення та заліснення летких пісків використовують соснові гілки із зрілими шишками, розведення корзинових верб. Для заліснення використовують сосну звичайну, австрійську сосну, кримську сосну, веймутову сосну, модрину, дуб, акацію, гледичію, тополю, каліфорнійський клен та березу. У 1892 р. Гомілевський написав посібник для землевласників «Правильное полеводство на русских песчаных и супесчаных почвах», в якому вносить рекомендації щодо покращення піщаних та супіщаних ґрунтів за допомогою рослинності, а саме за допомогою зеленого добрива або сидерації ґрунту з наступним заорюванням. На піщаних ґрунтах доцільно вирощувати картоплю, топінамбур, моркву, пастернак, цикорій, цукровий і кормовий буряк, кормову капусту, ріпу і турнепс, озимий і ярий ріпак, рижій, гірчицю, мак, льон. У книзі «Тутовое дерево или шелковица» (1894 р.) Гомілевський описує історію розвитку шовківництва в Росії, різновиди тутового дерева, властивості деревини та використання ягід шовковиці і тутових насаджень.

 

Крім того, Василь Ієремійович багато друкувався в журналах: «Прогрессивное сельское хозяйство», «Сельский хозяин», «Записки Императорского общества сельского хозяйства южной России», «Земледелие: еженедельный журнал Киевского общества сельского хозяйства», «Сельское хозяйство и лесоводство», «Хозяин», «Деревня», «Лесной журнал», «Плодоводство», «Сельский хозяин».

 

Для детальнішого ознайомлення з працями В. І. Гомілевського запрошуємо відвідати «Фонд видань, випущених у XIX ст. з сільськогосподарської тематики ДНСГБ УААН» у читальному залі № 2.

 

 

 

 

 

сайт создан компанией web студия