Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Події

160 років з дня народження видатного вченого-агронома та організатора сільськогосподарського виробництва півдня України Бертенсона Василя Олексійовича

Бертенсон Василь Олексійович – агроном, дворянин, народився в Одесі в 1861 р., навчався в Новоросійському університеті та Петровсько-Розумовській академії, яку закінчив у 1884 р. Був чиновником особливих доручень при Міністерстві землеробства і держмайна, членом Імператорського товариства сільського господарства Південної Росії, де займав місце голови комітету шовківництва, товариша голови комітету виноградарства, редактора журналу «Виноградарство і виноробство» і члена ради. В. О. Бертенсон також входив до складу Одеського відділення Імператорського Російського товариства садівництва. З 1901 до 1906 рр. був Головою Одеського філоксерного комітету.

У 1889 р. Василь Олексійович був відряджений за кордон для вивчення виноградарства та шовківництва, результатом поїздки стали методичні рекомендації «Песчаная почва и американские лозы как средство защиты виноградарства от филлоксеры» (1890); у 1900 р. до Парижу – для огляду Всесвітньої виставки, у 1906 році до Австро-Угорщини та Італії у справах шовківництва. У 1893 р. призначений спеціалістом з сільськогосподарської частини для Бессарабської, Херсонської, Таврійської та Катеринославської губерній. Після детального обстеження господарств південних районів побачили світ 4 випуски сільськогосподарських начерків «По югу России». Будучи старшим спеціалістом з шовківництва для півдня Росії написав «Виноградарство на песчаных почвах» (1897). У 1899 р. – урядовий агроном Подільської та Волинської губерній.

У 1900 р. Бертенсон опублікував книгу «Состояние свиноводства в Бесарабии и меры к его развитию», був ініціатором заснування дослідних станцій для вивчення піщаних ґрунтів з метою їх правильного використання. Василь Олексійович був експертом на сільськогосподарських виставках в Орлі, Херсоні, Кишиневі та в земських агрономічних нарадах, що відбулися у Житомирі, Києві, Херсоні, Кишиневі, Одесі. Співпрацюючи з багатьма сільськогосподарськими виданнями, вчений надрукував багато монографій, нарисів, досліджень з різних питань, переважно південного господарства. Під редакцією Бертенсона видавались «Труды комитета шелководства Императорского общества сельского хозяйства южной России», який одночасно був і головою даного комітету. У Фонді видань, випущених у XIX ст. з сільськогосподарської тематики ННСГБ НААН зберігаються 22 книги автора та багато статей у виданнях: «Хозяин», «Вестник русского сельского хозяйства», «Архив ветеринарных наук», «Записки Императорского общества сельского хозяйства южной Росси», «Прогрессивное сельское хозяйство», «Сельский хозяин», «Земледельческая газета» та ін.

Для детальнішого ознайомлення з працями В. О. Бертенсона запрошуємо відвідати «Фонд видань, випущених у XIX ст. з сільськогосподарської тематики ННСГБ НААН» у читальному залі № 2

 

 

 

 

 

сайт создан компанией web студия