Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Події

 

115 років від дня народження МОЖЕЙКА Олексія Михайловича (1902–1986) – вченого-ґрунтознавця, агронома, дослідника зрошуваного землеробства, доктора сільськогосподарських наук, професора.

Народився 22 лютого 1902 р. в м. Мінську (Білорусь). Навчався в реальному училищі, яке закінчив у 1929 р. Після навчання на підготовчих курсах вступив до Білоруського сільськогосподарського інституту, з якого перевівся у Харківський сільськогосподарський інститут ім. В.В. Докучаєва (нині Державний аграрний університет). Працював агрономом Дубов’язівського цукрового заводу Сумської області, а потім – лаборантом кафедри ґрунтознавства Харківського сільськогосподарського інституту, де з 1931 р. став асистентом кафедри ґрунтознавства, а з 1937 р. – доцентом.

Тематикою досліджень О.М. Можейка в аспірантурі та упродовж більшої половини життя стало дослідження генезису і розроблення методів підвищення родючості солонцюватих ґрунтів України. Перші польові досліди щодо їх меліорації було закладено на Херсонщині у 1928 р., а з 1934 р. він почав дослідження солонцюватих комплексів Середньої Наддніпрянщини в Полтавській області, які тривали понад 30 років (до 1969 р.). Дослідження О.М. Можейка істотно доповнюють вчення К.К. Гедройца про солонцевий ґрунтотворний процес. Він довів, що ілювіальний горизонт солонцевих ґрунтів Середньої Наддніпрянщини утворюється не тільки під впливом ввібраного натрію, але й під дією глейового процесу, який сприяє нагромадженню мулуватих фракцій ґрунту. Розкрив природу комплексності солонцевих ґрунтів Середньої Наддніпрянщини та показав негативну роль ввібраного натрію на рослини.

О.М. Можейко став першим вченим, який запропонував для поліпшення фізичних та фізико-хімічних властивостей солонцюватих ґрунтів застосування хлористого кальцію та плантажної оранки.

Упродовж 12 років очолював деканат агрономічного факультету Харківського сільськогосподарського інституту, 2 роки був деканом заочного факультету, а з 1953 по 1974 рр. – завідувач кафедри загального та зрошуваного землеробства.

Нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора, двома орденами «Знак Пошани», медалями.

Помер 24 квітня 1986 р. у Харкові.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

сайт создан компаниейй web студия