Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Події

 

23 березня виповнюється 120 років від дня народження СКОРОДУМОВА Олександра Сергійовича (1902–1982) – відомого вченого у галузі лісівництва, ґрунтозахисного землеробства, ґрунтової гідрології та боротьби з ерозією ґрунтів, доктора біологічних наук, професора.

Народився Олександр Сергійович 1902 р. в м. Харкові у сім’ї службовців. У 1920–1925 рр. навчався в Харківському сільськогосподарському інституті і здобув спеціальність агроном-організатор. Після закінчення інституту протягом 1926–1930 рр. працював хіміком-ґрунтознавцем в Українському науково-дослідному дорожньому інституті. Наукову діяльність розпочав у 1930 р. на посаді старшого наукового співробітника в Українському науково-дослідному інституті сільськогосподарської меліорації (м. Харків), де працював до 1932 р. Дванадцять років свого життя О.С. Скородумов віддав службі в армії - на Далекому Сході, в Очакові на Чорноморському флоті. Учасник Другої світової війни. І водночас (1932–1953 рр.) працював завідувачем лабораторії, заступником директора з наукової роботи Українського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації.

В 1953 р. О.С. Скородумов переїжджає в Київ і до 1956 р. працює заступником директора з наукової роботи Інституту лісу АН УРСР. Починаючи з 1956 р. наукова діяльність професора О.С. Скородумова пов’язана з лабораторією боротьби з ерозією ґрунтів у Лісостепу і Поліссі Українського науково-дослідного інституту землеробства, в якій вчений працював завідувачем до 1973 р. За цей час під його науковим керівництвом здійснено широкомасштабне обстеження ґрунтів України щодо розповсюдження ґрунтової ерозії. Ним розроблено і впроваджено у виробництво комплекси протиерозійних заходів, які дали змогу скоротити процеси водної та вітрової ерозії на орних землях.

Кандидатську дисертацію «Влияние лесных насаждений на климат и почвы в засушливой Степи УССР» захистив у 1956 р. Звання старшого наукового співробітника присвоєно в 1959 р. У 1963 р. у Московському державному університеті ім. М.В. Ломоносова захистив докторську дисертацію на тему: «Влияние лесной растительности на климат и почвы». Звання професора присвоєно в 1965 р. за спеціальністю «ґрунтознавство».

О.С. Скородумов – відомий вчений в галузі ґрунтової гідрології та боротьби з ерозією ґрунтів. За час роботи в Інституті землеробства під його науковим керівництвом було виконано широкомасштабне обстеження ґрунтів України щодо розповсюдження ґрунтової ерозії. Ним розроблено і впроваджено у виробництво комплекси протиерозійних заходів, які дали змогу скоротити процеси водної та вітрової ерозії на орних землях. О.С. Скородумов – автор понад 180 наукових праць, у тому числі 6 монографій, з яких: «Ґрунти чорного лісу» (1954), «Ерозія ґрунтів та боротьба з нею» (1955), «Землеробство на схилах» (1970), які є значним теоретичним і практичним внеском у розвиток ґрунтозахисного землеробства України. Підготував 7 кандидатів наук.

За свою багаторічну працю нагороджений орденом «Червоної зірки» (1944), орденом «Знак пошани» (1952), 6 медалями, в тому числі: «За бойові заслуги» (1943), «За оборону Кавказу» (1944), «За перемогу» (1945 р.); медалями ВДНГ СРСР та ВДНГ УРСР.

Помер у 1982 р., похований у Києві.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

сайт создан компаниейй web студия