Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Події

 

Народився 15 липня 1942 р. у с. Новоселиця Миргородського району Полтавської області.

У 1959 р. закінчив середню школу зі спеціалізацією бригадир-рільник. У 1960 р. закінчив Гадяцьку однорічну сільськогосподарську школу за фахом технік-бджоляр.

Після навчання працював у Миргородському районі на Полтавщині помічником бджоляра в колгоспі. Вищу освіту здобув у Полтавському сільськогосподарському інституті та Всесоюзному сільськогосподарському інституті заочної освіти в м. Балашиха Московської області, де в 1969 р. захистив дипломну роботу щодо випробування різних порід бджіл у Поліській зоні України й був рекомендований на навчання в аспірантурі при кафедрі бджільництва ТСГА.

 У 1965–1971 рр. пройшов підготовку на Українській дослідній станції бджільництва, працюючи на посадах від техніка до старшого наукового співробітника.

У 1971–1974 рр. – аспірант при кафедрі бджільництва Московської сільськогосподарської академії імені К.А. Тімірязєва, де захистив кандидатську дисертацію на тему «Розробка технології виробництва й використання безстільникових пакетів відселекціонованих ліній карпатських бджіл». Робота була відзначена медаллю ВДНГ СРСР. Після закінчення аспірантури й до 1984 р. обіймав посаду старшого наукового співробітника НДС ТСГА й за сумісництвом викладача ряду дисциплін із бджільництва на кафедрі зоології ВСГІЗО.

У 1975–1976 рр. здійснив велику організаторську роботу щодо впровадження технології безстільникових пакетів карпатських бджіл на пасіках Закарпаття. У результаті вперше в Україні та й у Радянському Союзі загалом було налагоджено масове виробництво безстільникових пакетів бджіл.

У 1984 р. на базі Закарпатського обласного бджолорозплідника організували Мукачівський бджолокомплекс, який став єдиним постачальником племінного матеріалу чистопорідних карпатських бджіл. Його організатором і керівником до 1987 р. був В.А. Гайдар. Згодом при цьому господарстві Василь Антонович очолював новостворений дослідницький сектор. Результатом було значне поліпшення чистопорідності пасік провідних обласних бджолорозплідників.

У 1989–2010 рр. В.А. Гайдар завідував відділом селекції та репродукції карпатських бджіл Національного наукового центру «Інститут бджільництва імені П.І. Прокоповича» НААН. За час роботи в Інституті бджільництва паралельно із селекцією карпатських бджіл В.А. Гайдар здійснив низку інших досліджень. За його участі розроблено методику визначення чистопорідності бджолиних сімей за допомогою екстер’єрних полів. Розроблено норми витрати кормів бджолиними сім’ями в осінньо-зимово-весняний період для зони Полісся й Карпат.

Результати наукової діяльності Василя Антоновича висвітлені в 7 книгах та понад 160 статтях. Наукова праця із селекції та репродукції карпатських бджіл стала визначним внеском у бджільництво України.

Його найбільше досягнення — створення й збереження для майбутнього чистопорідних типів карпатських бджіл, що мають цілий комплекс корисних у господарстві ознак. Завдяки ним карпатські бджоли на території колишнього Радянського Союзу стали найпопулярнішими, адже засвідчили високу продуктивність у різних кліматичних умовах. Надбавка продукції бджільництва від використання відселектованих чистопорідних карпатських бджіл тільки в Україні обчислюється багатьма мільйонами.

Багаторічна наукова праця відзначена багатьма нагородами, зокрема трудовою відзнакою «Знак пошани» Міністерства аграрної політики України, «Почесною відзнакою» Української академії аграрних наук, Всеукраїнською відзнакою «Людина року 2016», премією «Карпатські бджоли» імені Й.Й. Рачка та багатьма грамотами. За значний особистий внесок у державне будівництво нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2018).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

сайт создан компаниейй web студия