Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Події

 

Народився 17 липня 1902 р. в с. Пологі Яненки Переяслав-Хмельницького району Київської області.

Після навчання в Білоцерківській сільськогосподарській профтехшколі у 1926 р. закінчив Білоцерківський сільськогосподарський інститут, а в 1929 р. – агровідділ Київського сільськогосподарського інституту.

Науково-педагогічну діяльність розпочав як агроном-ґрунтознавець Уманської сільськогосподарської дослідної станції і викладач Уманського сільськогосподарського технікуму.

У 1933 р. А.І. Зражевський закінчив аспірантуру й захистив кандидатську дисертацію на тему: «Агроґрунтове районування зони бурякосіяння Центральної Чорноземної області». Після захисту дисертації отримав звання старшого наукового співробітника з ґрунтознавства і право викладати цю дисципліну у вузах. Починаючи з 1933 р. займав посаду спочатку старшого наукового співробітника Середньо-Волзької крайової станції хімізації сільського господарства, а потім – Українського науково-дослідного інституту землеробства і одночасно доцента кафедри ґрунтознавства Київського сільськогосподарського інституту. В цей період брав участь у дослідженні ґрунтів різних регіонів Росії і України. З 1938 по 1941 р. наукова діяльність А.І. Зражевського пов’язана з науково-дослідним інститутом цукрової промисловості, Інститутом зоології АН України.

У роки Другої світової війни А.І. Зражевський брав участь у боях на Південно-Західному фронті. Після поранення евакуйований до Киргизії, де займався агрономічною діяльністю. Після повернення до Києва в 1944 р. працював в Інституті зоології АН УРСР, завідував кафедрою ґрунтознавства Київського лісогосподарського інституту, працював ученим секретарем і завідувачем лабораторії лісового ґрунтознавства в Інституті лісу АН України, завідував відділом ентомології Українського науково-дослідного інституту захисту рослин.

На основі вивчення взаємозв’язків між розвитком лісової рослинності та життєдіяльністю ґрунтової фауни пояснив високу продуктивність дуба у змішаних насадженнях і причини нестійкості соснових культур на розораних піщаних ґрунтах. Виконав широкі дослідження впливу дощових черв’яків на родючість лісових ґрунтів. Результати цих досліджень стали темою його докторської дисертації, що узагальнені в монографії «Дождевые черви как фактор плодородия лесных почв» (1975). У 1962 р. його затверджено у вченому званні професора за двома спеціальностями – ґрунтознавство та ентомологія, а в 1962 р. очолив кафедру ґрунтознавства та геології Української сільськогосподарської академії.

Велику увагу приділяв вивченню ролі «живої речовини» в генезисі ґрунтів, зокрема Карпат і Прикарпаття. Він вперше впровадив до номенклатури назви ґрунтів на грубоуламкових продуктах звітрювання пісковиків та визначив шляхи їх використання.

А.І. Зражевський опублікував понад 100 наукових праць із сільськогосподарської ентомології, біології та генезису ґрунтів. Під його керівництвом підготовлені 2 докторські та 15 кандидатських дисертацій.

Помер 6 липня 1975 р. в м. Києві, похований на Лісовому кладовищі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

сайт создан компаниейй web студия