Електронний каталог ННСГБ НААН online
Електронний каталог
ННСГБ НААН online

 


МінАПК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Події

 

Народився 18 липня 1897 р. у с. Горщі Московської області в сім’ї селянина. Навчався у церковно-приходській, потім у дворічній міністерській школах. У 1914 р. закінчив Московське комерційне училище. У наступному році вступив до Санкт-Петербурзького лісового інституту. В 1917 р. перевівся спочатку у Харківський лісовий інститут, а потім у Петровську (згодом Тимірязєвську) сільськогосподарську академію, яку закінчив у 1921 р. З 1919 по 1923 рр. працював на садовій дослідній станції при кафедрі плодівництва академії.

Понад 60 років його життя пов’язані з Державним Нікітським ботанічним садом. З них піввіку з 1927 р. І.М. Рябов керував відділом плодових культур, з 1977 р. – науковий консультант цього відділу. У 1936 р. кваліфікаційною комісією Всесоюзної академії сільськогосподарських наук за сукупністю робіт І.М. Рябову присуджено науковий ступінь кандидата біологічних наук, а в 1962 р. – доктора сільськогосподарських наук. У 1970 р. його затверджено у вченому званні професора.

Наукова діяльність вченого була багатогранною. Крім віддаленої міжродової та міжгрупової гібридизацій плодових рослин, він займався методикою сортовивчення і селекції, дослідженням успадковування основних ознак та властивостей плоду та рослини, біологією цвітіння, запилюванням і плодоносінням плодових дерев та багатьма теоретичними і практичними проблемами промислового плодівництва. Всього видано близько 200 наукових праць І.М. Рябова. Ним створено понад 100 сортів персика і черешні, з них 18 сортів персика і 8 черешні районовано на півдні СНД. В Україні на цей час районовано 24 сорти плодових культур селекції І.М. Рябова і 12 знаходяться у держсортовипробуванні. Під керівництвом вченого 13 осіб захистили кандидатські і 1 докторську дисертації. Його учні працюють не лише в Україні, але й у Закавказзі, Середній Азії, Молдові, а також у низці зарубіжних країн – Угорщині, Румунії, Чехії, Словаччині, Болгарії, Німеччині.

За значну і плодотворну працю вчений нагороджений двома орденами Трудового Червоного Прапора, медалями. У 1952 р. йому присвоєно звання лауреата Державної премії СРСР, у 1962 р. – звання заслуженого діяча науки УРСР. За книгу «Биология цветения и наследования основных признаков у плодових растений» І.М. Рябова нагороджено золотою медаллю ім. І.В. Мічуріна.

Помер 2 червня 1984 р., похований у смт Нікіта (АР Крим).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

сайт создан компаниейй web студия